Sağlık
  • 1.6.2019 00:35

Dev firmaya şok! 325 milyon dolarlık tazminata mahkum edildi

New York Yüksek Mahkemesi, pudralarındaki asbestin yol açtığı akciğer zarı kanserine yakalandığını iddiasıyla Amerikan kozmetik ve bakım ürünleri markası Johnson & Johnson'a dava açan çifte, 325 milyon dolartazminat ödenmesine karar verdi.

Jüri, Johnson & Johnson'ın bebek pudrasının içerdiği asbest minerali nedeniyle akciğer zarı kanserine yakalandığı gerekçesiyle firmaya dava açan Donna  Olson ve eşine 300 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti.

Geçen ay da firmanın aynı davada 25 milyon dolar tazminat ödemesi yönünde karar veren jürinin bu adımının ardından, Johnson& Johnson'ın aileye ödeyeceği tutar 325 milyon dolara ulaştı.

Ayrıca Amerikan basınındaki haberlerde, jürinin Johnson & Johnson'ın  uzun yıllardır asbestin varlığından haberdar olduğu ancak müşterilerini  uyarmadığı sonucuna ulaştığı kaydedildi.

Firma, davayı  temyize götürecek

Johnson & Johnson'dan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada ise  firmanın bu davayı temyize götüreceği vurgulandı, bağımsız uzmanlar ve akademik  kurumların uzun yıllardır yaptığı testlerde, bebek pudralarının asbest içermediği  ve kansere yol açmadığı savunuldu.

ABD merkezli firma uzun yıllardır bebek pudralarının akciğer zarı ve  rahim kanseri ile diğer hastalıklara yol açan asbest minerali içerdiğine dair  binlerce davayla karşı karşıya.

 

İLGİLİ HABERLER