Dünya
  • 16.5.2019 00:01

Dev ortaklık! İmzalar atıldı...

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yeni Zelanda'nın  Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen terörsaldırılarının  ardından birçok ülke ve şirketle internette terör ve nefrete karşı mücadele etmek için "Christchurch Çağrısı" adlı metni imzaladıklarını bildirdi.

Macron, Yeni Zelanda, Ürdün, Kanada, İrlanda, İngiltere, Senegal, Norveç, Endonezya'nın devlet veya hükümet başkanları, Avrupa Birliği Komisyonu  Başkanı Jean-Claude Juncker, Facebook, İnstagram, Whatsapp, Google, Youtube, Twitter, Amazon, Dailymotion, Qwant ve Microsoft şirketlerin temsilcileriyle "Christchurch Çağrısı" toplantısı düzenlendi.

Bu toplantının ardından Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ile  ortak basın toplantısı düzenleyen Macron, "Christchurch'deki saldırılardan iki ay sonra birçok ülke ve şirketle internette terör ve nefrete karşı mücadele etmek için "Christchurch Çağrısı" adlı metni imzaladık." dedi.

Macron, bu toplantıya katılmayan Avustralya, Almanya, Hindistan,  Japonya, Hollanda, İspanya ve İsveç'in de bu metne destek verdiğini söyledi.

Christchurch'deki terör saldırılarında toplumu bölmek için internetin de kullanıldığını ifade eden Macron, bu metnin amacının internette terör ve nefrete karşı mücadelede çok sayıda ülkeyi harekete geçirmek olduğunu kaydetti.

Bu metnin tüm internet devlerini bir araya getirdiğini söyleyen Macron, bu metin çerçevesinde internette teröre karşı somut adımlar atacaklarını bildirdi.

Dev ortaklık! İmzalar atıldı...

Macron, bu metni imzalayan şirketlerin internetteki terör ve nefret içerikli paylaşımların hızlı şekilde kaldıracaklarını belirtti.

Ardern de terör saldırısına ait görüntülerin internette paylaşıldığını  hatırlatarak, "Christchurch Çağrısı'yla bu saldırıya tepki gösteriyoruz." dedi.

Daha önce hiç bu kadar ülke ve internet şirketi bir saldırıya tepki  göstermediğini belirten Ardern, internette terör ve nefrete karşı bu ülke ve  şirketlerle ortak çalışacaklarını söyledi.

Ardern, dünyadaki tüm kuruluşları bu çağrıya destek vermeye davet ettiklerini kaydetti.

İnternet devlerinin bu konuda eyleme geçeceklerini aktaran Ardern,  "Christchurch Çağrısı ülkemde yaşanan saldırıya karşı uluslararası bir tepkidir."  ifadesini kullandı.

Ardern, teröristlerin terör ve nefreti yaymak için interneti  kullanamayacağını belirtti.

Dev ortaklık! İmzalar atıldı...

Yeni Zelanda saldırısı ve Facebook

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde, 15 Mart'ta cuma namazı  sırasında 10 dakika arayla iki camiye düzenlenen terör saldırılarında 51 kişi  yaşamını yitirmişti. Terör saldırıları Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal  platformlarda paylaşılmıştı.

Facebook, saldırılardan sonraki ilk 24 saatte dünya çapında 1,5 milyon  videoyu platformdan kaldırdığını, 1,2 milyonun ise yüklendiği sırada bloke  edildiğini açıklamıştı.

Teröristin yaptığı 17 dakikalık canlı yayın sırasında 200 kişinin  videoyu görüntülediği ancak bu sürede kendilerine hiçbir şikayet gelmediğini  belirten Facebook yönetimi, sosyal ağın yapay zekasının da terör saldırısının  canlı yayınını yakalayamadığını açıklamıştı.

Dev ortaklık! İmzalar atıldı...

ABD'den internette teröre karşı mücadelede çağrısına ret

ABD yönetimi, birçok ülke tarafından internette  terör ve nefrete karşı mücadele kapsamında imzalanan "Christchurch Çağrısı"  anlaşmasını, "konuşma özgürlüğüne engel olacağı" gerekçesiyle imzalamayacağını  duyurdu.

Dev ortaklık! İmzalar atıldı...

Beyaz Saray, Fransa ve Yeni Zelanda'nın başı çektiği, ardından birçok  ülkenin imzaladığı "Christchurch Çağrısı" anlaşmasına ilişkin yazılı açıklama  yaptı.

Dev ortaklık! İmzalar atıldı...

Yapılan açıklamada, ABD'nin, özellikle Yeni Zelanda'nın Christchurch  kentindeki iki camiye düzenlenen terör saldırılarının ardından uluslararası  toplumun terörizm ve şiddet içerikli paylaşımların kınanması çabalarına katıldığı  ancak söz konusu anlaşmaya imza atmayacağı belirtildi.

Dev ortaklık! İmzalar atıldı...

ABD'nin terörizm içerikli paylaşımlara karşı koyma çabalarına aktif  şekilde devam edeceği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İfade özgürlüğü ve basın özgürlüğüne de saygı göstermeye devam  ediyoruz. Çünkü, terörist söylemleri yenmek için en iyi aracın yapıcı söylemler  olduğunu savunuyoruz. Birlikte çalışabilir ve güvenli bir internet için ortak  hedeflerimize yönelik uluslararası ortaklarla çalışmayı ve 'Christchurch  Çağrısına' destek sağlayarak devam eden ivmeyi memnuniyetle karşılıyoruz."

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER