Sağlık
  • 25.3.2020 11:07

Doktorlardan şok uyarı!.. Koronavirüsden kurtulsanız bile..

Kurtulsanız bile bitmiyor: Hasar kalıcı olabilir

Tüm dünyada hayatı durma noktasına getiren koronavirüs salgınının yeni belirtileri ortaya çıkmaya devam ediyor. Vakalarda koku ve tat kaybı diğer belirtilere eşlik edebilirken tek başına da ortaya çıkabiliyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Esin Yalçınkaya "Bunların bir kısmı da kalıcı olabilir. Bunlarla ilgili tedaviler de yapılması lazım." dedi.

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan yeni tip korona virüse (COVID-19) ilişkin araştırmalar devam ederken virüsün yol açtığı yeni belirtiler de gün yüzüne çıkıyor. Bunlardan biri ise tat ve koku duyusunun kaybı. Hastalarda görülen koku ve tat kaybı diğer belirtilere eşlik edebiliyor ya da tek başına bir virüs belirtisi olabiliyor. Sadece koku ve tat kaybı gören bir vak'a ise durumun farkında olmadığı takdirde virüsü 600 kişiye taşıyabiliyor. Uzmanlar ise koku ve tat kaybı belirtilerini dikkate almaları konusunda vatandaşları uyarıyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Esin Yalçınkaya, ani koku ve tat kaybının yeni tip korona virüs belirtisi olabileceğini kaydetti.

Yalçınkaya, gribin koku ve tat kaybına yol açabildiğini bildiklerini ve bununla ilgili çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Koku kaybı olanları tedavi ediyorduk ama bu korona (Covid-19) bize bir sürpriz yaptı. Ani bir koku kaybı ve büyük çoğunluğunda görülmeye başladı. Bu ilk olarak İngiltere’de görülmeye başlandı. Araştırmalar başladı. Almanya’daki vak'aların 2 bölü 3’ünde. Güney Kore’de vak'aların yüzde 30’unda koku kaybı olduğu ortaya çıktı. Bunların büyük çoğunluğunda da aslında başka semptom yoktu” diye konuştu.

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    Koronanın ağıza yerleşerek kraniyel tad sinirlerini, sinüse yerleşip kraniyel koku sinirlerini sinüs boşluğundan östaki borusu marifetiyle kraniyel duyu sinirlerini, göze yerleşerek kraniyel görme sinirlerini tahrip ettiği mümkündür tıpkı akciğer alvoel lerini tahrip ettiği gibi.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER