Ekonomi
  • 12.4.2019 09:10

Dolar 5.75 üzerine çıktı

Dolar/TL dün Merkez Bankası'nın net rezervlerindeki düşüşün aralıksız 3. haftada da devam etmesiyle 5.68 civarında olan kur 5.75 seviyesinin aştı. 12 Nisan'da da dolar 5.7485 dolaylarında işlem görerek başlamasının ardından 5.76 üzerine çıktı. Açıklanan verilere göre TCMB'nin net uluslararası rezervleri 5 Nisan itibarıyla 1.8 milyar dolar düşüşle 27.9 milyar dolara gerilemişti

Dolar/TL, genel olarak İstanbul seçimlerindeki belirsizliği ve ABD ile ilişkileri izlerken piyasalarda dün TCMB'nin net rezervlerinde düşüşün etkisiyle kur yükseldi. Güne 5.68 seviyesinde başlayan dolar öğleden sonra 5.7580 seviyesine kadar yükseldi.

Gelişmekte olan para birimleri dün dolar karşısında yükselirken TL, dolar karşısında yüzde 1'in üzerinde değer kaybetti. Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi CDS de 19 baz puan artışla 430 seviyesini aştı.

TCMB'nin net uluslararası rezervleri 5 Nisan itibarıyla 1.8 milyar dolar düşüşle 27.9 milyar dolara geriledi. Merkez Bankası'nın (TCMB) net döviz rezervleri Mart başından itibaren aralıksız ilk üç haftada toplamda 9.1 milyar dolar azaldı.

Bankacılar, swap hacminin ilgili haftada 2.6 milyar dolar arttığını, brüt ve net rezervlere katkı yaptığını söyleyerek, buna rağmen net rezervlerde görülen düşüşün bir bölümünün dış borç ödemesinden kaynaklanabileceğini belirtti.

12 Nisan günü dolar kuru 5.7485 ile yukarı yönlü başladı ve günün ilk saatlerinde 5.76 üzerini gördü. Euro 6.50 direncini aşarken, sterlin de 7.53 liradan el değiştiriyor.

Bununla birlikte, TCMB verilerine göre altı aydır kesintisiz artan yurt içi yerleşik bireylerin döviz mevduatı yerel seçimi takip eden haftada, 6 ayın ardından ilk kez düşüş gösterdi ve kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 5 Nisan ile biten haftada yaklaşık 800 milyon dolar azalışla tarihi zirvesinden 181.13 milyar dolara geriledi.

VATANDAŞ 6 AY ARADAN SONRA İLK KEZ DOLAR SATTI

Öte yandan uzmanlar TL'nin fiyatlanması konusunda neyin etkili olduğu konusunda tam bir konsensüs içerisinde değil. Seçim belirsizliği ve S-400 alımının baskı unsuru olduğunu yineleyen analistlerin bir bölümü seçimlerin net bir etkisinin olmadığını ancak tekrarlanma durumunda hareket yaşanabileceğini belirtiyor. Reform paketinin sınırlı bir etkisinin olduğuna dikkat çekilirken TL'ye karşı negatif bakış açısının sürdüğü vurgulanırken ve yatırımcının "TL neden değer kazansın?" sorusuna cevap bulamadığı da belirtiliyor.

Piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmuyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları'na katılacak ve bu kapsamda Washington'da temaslarda bulunacak.

İLGİLİ HABERLER