Ekonomi
  • 5.11.2019 09:39

Dolar güne yukarı yönlü başladı? İşte son rakamlar

Dolar/TL, geçen hafta Fitch raporuyla başlayan iyimser hava ve küresel risk iştahındaki düzelmenin ardından enflasyon verileriyle 5.68'e kadar indi ancak kalıcı olamadı. Önce 5.71'i kıran kur 5 Kasım 2019 Salı sabahı 5.73 seviyesinden el değiştiriyor.

Dolar/TL, dün açıklanan enflasyon verisinin ardından önemli bir hareket yaşamadı. Kur 5.68'leri görse de kalıcı olamadı ve 5.70 civarındaki dar banttaki dalgalanmasını sürdürdü.

TÜFE, ekim ayında beklentiler doğrultusunda aylık yüzde 2 ve yıllık yüzde 8.55 olurken Fitch'in not görünümünü yukarı çekmesi ve küresel risk iştahındaki pozitif seyir Borsa'da alıcılı seyirle sonuçlandı. BIST-100 dünkü kapanışta 100 bin puanı geçti.

Aralık ayında toplanacak Merkez Bankası'nın son PPK toplantısına kadar Hazine ihaleleri ve ABD başta olmak üzere Suriye'nin kuzeyindeki durumdan kaynaklı uluslararası ilişkiler izleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı artan borçlanma maliyetlerinin uzun vadede borç stokuna etkisini sınırlamak için yaklaşık 1 yıldır gerçekleştirmediği 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihalelerine bugün yeniden başlıyor.

Bugün yapılacak ilk ihalede 5 yıl (1722 gün) vadeli, 6 ayda bir kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracı yapılacak. İkinci ihalede ise 5 yıl (1820 gün) vadeli, TÜFE'ye endeksli kira sertifikasının doğrudan satışı olacak.

Dolar/TL 5 Kasım sabahına dünkü seviyesinin üzerinde 5.73'lerde başlıyor.

İLGİLİ HABERLER