Ekonomi
  • 10.11.2016 11:14

Dolarda bugün sakin bir seyir bekleniyor

Dolar/TL, ABD'de başkanlığa Trump'ın seçilmesiyle yarattığı volatilite'nin ardından bugünsakin seyir öngörülüyor. Kur güne 3.20 seviyesinden başlarken saat 10.58 itibari ile bankalararası piyasada 3.1975 seviyesinden işlem gördü.

ABD başkanlık seçimlerini tahminlerin aksine sürpriz bir şekilde Cumhuriyetçi Donald Trump'ın kazanmasıyla küresel piyasalara paralel TL'de dün görülen iki yönlü sert volatilitenin ardından dolar/TL'de bugün daha sakin bir seyir bekleniyor.

Trump'ın seçimleri kazanması ile birlikte dün illikit işlemlerde ilk tepki olarak yeni zirve olan 3.30'u test eden dolar/TL işlemlerin hacim kazanması sonrası günü 3.2050 civarında tamamladı. Kur, 10.58 itibari ile bankalararası piyasada 3.1975 seviyesinden işlem gördü.

Dün akşam saatlerinde 3.36'nın üzerinde olan sepet bazında TL, aynı saatte 3.3595/3.3614, 3.5340 civarındaki euro/TL ise 3.5114/3.5132 seviyesinden işlem görüyor. Euro/TL'de ABD seçimi sonrası illikit piyasada görülen tarihi zirve 3.6922, sepet bazında TL'de ise 3.4858 seviyesinde bulunuyor.

PİYASALAR KAYIPLARINI TELAFİ ETTİ

Küresel piyasalar dün ilk etapta yaşanan sert kayıplarının önemli bölümünü telafi ederken işlemlerin hacim kazanmasıyla birlikte ülkelerin ABD seçim sonuçlarına verdiği tepkiler de birbirinden oldukça farklılaştı.Trump'ın seçilmesi halinde serbest ticaret anlaşmasını iptal edeceğini daha önceden açıkladığı Meksika'nın para biriminin dolar karşısında dün yüzde 10 civarında değer kaybederken, ilk etapta doğrudan bir etki beklenmeyen TL gibi para birimleri ise daha çok ABD Merkez Bankası (Fed) kararlarından nasıl etkileneceğine yoğunlaştılar.Çin hisse senetlerinde 2015 yılında yaşanan sert düşüş ve Brexit gibi gelişmeler kaynaklı volatilitenin daha önce Fed'in faiz artışlarını ötelemiş olması, yeniden bu yönde bir gelişme olup olmayacağının sorgulanmasına neden oluyor.

ARALIKTA FAİZ ARTIRIMI OLACAK MI?

Yatırımcılar ipuçlarını verdiği politikalar nedeniyle Trump'ın başkan olması halinde küresel ekonomi ve ticaretin yavaşlayacağından ve Fed'in uzun zamandır beklenen Aralık ayı faiz artırımından kaçınabileceğinden endişeleniyorlar.Ancak Fed'in olası bir faiz artışını ötelemesi ya da daha az artışa gitme ihtimali kurumsal yüksek döviz açık pozisyonu bulunan Türkiye gibi bazı gelişmekte olan ülkeler için pozitif bir gelişme.

"TL ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ BASKI KALKACAK"

Nitekim Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, dün "Fed'in bu şartlar altında faiz artırabileceğini düşünmüyorum. Fed, Trump'ın yeni ekonomi yönetimini bekleyecektir... Çok geçmeden TL üzerindeki olumsuz baskının kalktığını göreceğiz" dedi.TAHVİL BONO PİYASASITahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.49 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.53 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvil bu sabahyüzde 10.58 seviyesinde. Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.59 seviyesinden gerçekleşti.

SİYASİ GELİŞMELER KIRILGANLIĞI ARTIRIYOR

Genel seçimlerde 5 milyonun üzerinde oy alan HDP'nin aralarında eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 10 milletvekili tutuklanması kurda son günlerde görülen sert satış baskısının ana nedeni olmuştu.HDP tutuklamaların ardından TBMM çalışmalarını durdurduğunu açıklarken bankacılar siyasi gelişmelerin en önemli iç risk unsuru olarak görüyorlar.

HDP'nin TBMM çalışmalarını durdurması teknik olarak bir ara seçim ihtimalini de gündeme getirebilecek olması ise piyasalarda bir başka endişe kaynağı olarak dikkat çekiyor.Vekillerin bir ay içinde beş kez TBMM Genel Kurul çalışmalarına mazeretsiz katılmaması durumunda Genel Kurul'da ilgili kişi için vekilliğinin düşüp düşmemesi konusunda oylama yapılabiliyor. Ancak şimdiye kadar Cumhuriyet tarihinde bu yola hiç başvurulmadı. Parlamentoda 28 vekilin vekilliğin bu yolla düşmesi durumunda o seçim bölgesinde ara seçim yapılması gerekiyor.Öte yandan geçen hafta Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma ve HDP milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklamaların ardından AB ülkeleri başta olmak üzere kararlar bir çok ülkeden tepki çekti.Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin durdurulması, NATO üyeliğinin askıya alınmasına kadar uzanan tepkiler piyasadaki satış baskısının kuvvetlenmesinde etkili oldu.

İLGİLİ HABERLER