Gündem
  • 28.1.2015 17:09

Donanma tatbikatı nefesleri kesti

Donanma Komutanlığı’na bağlı Lojistik Destek Gemileri Komodorluğu tarafından bugün İzmit Körfezi açıklarında bir tatbikat düzenlendi. Türk Donanması’na bağlı vurucu gemilerin lojistik açıdan desteklenme zorunluluğunu gidermek amacıyla 1940’lı yıllarda kurulan Lojistik Destek Gemileri Komodorluğu’na bağlı 7 gemi, düzenlenen tatbikatta hünerlerini sergiledi.

Tatbikatın ilk aşamasında TCG Albay Hakkı Burak akaryakıt gemisi TCG Mızrak Hücumbotuna denizde akaryakıt ikmali yaptı. Daha sonra Lojistik Destek Gemileri Komodorluğu’na bağlı TCG Darıca Römorkörü, tatbikat senaryosu icabı makine sistemlerinde arıza oluşan TCG Yüzbaşı İhsan Tulunay gemisine yedekleme çalışması gerçekleştirerek, onarım amacıyla karaya çekti.

Tatbikatın sonunda ise sağlık imkanları ile bilinen ve Türk Donanması’nın en büyük gemisi olma özelliğini taşıyan TCG Yarbay Kudret Güngör Lojistik Destek Gemisi’ne tatbikat senaryosu icabı yaralanmış bir asker helikopter ile nakledildi. Helikopter ile getirilen asker TCG Yarbay Kudret Güngör gemisi içerisinde bulunan tam teşekküllü revire götürülerek tedavi altına alındı.

Yaralı askerin revire kaldırılmasının ardından TCG Salihreis Fırkateyni TCG Yarbay Kudret Güngör Lojistik Destek Gemisine yanaşarak seyir halinde yakıt ikmali gerçekleştirdi. Yaklaşık 1 saat içerisinde 400 ton akaryakıt TCG Salihreis gemisine aktarıldı. Yakıt ikmalinin tamamlanmasının ardından marş eşliğinde TCG Yarbay Güngör Lojistik Destek Gemisi, TCG Salihreis Fırkateynini selamladı.

Ardından TCG Yarbay Kudret Güngör Lojistik Destek Gemisi personeli savaş yerlerini alarak hava savunma harbi düzenine geçti. Havadan gelecek herhangi bir saldırıya karşı önlemlerini alan denizciler, geminin vurulması ve yangın çıkması halinde yapılacak olan müdahaleleri gerçekleştirdi.
Türk Donanması’nın vurucu gücü kadar lojistik imkanlarının da fazlalığını gösteren tatbikatta, Lojistik Destek Gemileri Komodorluğu kuvvetini gösterdi. 

 

İLGİLİ HABERLER