Gündem
  • 13.4.2021 13:17

DSP Cumhur İttifakına mı katılıyor

Ankara kulislerini hareketlendiren iddia! Cumhur İttifakı'na mı katılacaklar?

DSP'nin Cumhur İttifakı'na katılacağı iddiası gündem yaratırken gazeteci Murat Yetkin, AK Partili çevrelerin bu beklentide olduğunu iddia etti. Kulislerde konuşulanları aktaran Yetkin, "DSP’nin Cumhur İttifakı'na yanaşması halinde CHP’nin bölüneceğini düşünüyorlar" ifadelerini kullandı.

Demokratik Sol Parti'nin Cumhur İttifakı'na katılacağı iddiaları Ankara kulislerini hareketlendirdi.

Gazeteci Murat Yetkin, söz konusu iddiaların AK Parti kulislerinde iyiden iyiye konuşulduğunu yazdı.

Gazeteci Yetkin; AK Partili çevrelerin beklentiye gerekçe olarak, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın 30 Aralık 2020’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmesini ve eski Genel Başkan Masum Türker’in son dönemdeki hükümet destekçisi açıklamalarını gösterdiğini belirtti.

Bugünkü "Bir şehir efsanesi: Türkiye’de etkili muhalefet yok" başlıklı yazısında "DSP’nin Cumhur İttifakı'na yanaşması halinde CHP’nin bölüneceğini düşünüyorlar" değerlendirmesinde bulunan Yetkin, ekonomik ve siyasi olarak hükümetin baskı altında olduğunu iddia ett

DSP'nin Cumhur İttifakı'na katılması olasılığıyla ilgili bir yorum da Murat Yetkin'den geldi. Öte yandan DSP ittifak kapısında ikbal arıyor ama ittifakın DSP'ye kıymet verdiği tartışmalı.Yakın geçmişe bakılırsa, örneğin CHP karşıtı iktidar retoriğinde Kılıçdaroğlu'nun kardeşi bile DSP'den daha fazla ses getirmiş gibi görünüyor!

DSP yandaşlığını yapıyor, kıymetini bilmek ittifaka kalmış!

2002 yazında Ecevit hükümetinde, Kemal Derviş'in bıraktığı Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini  birkaç ay için üstlenmiş olan eski DSP Genel Başkanı Masum Türker geçtiğimiz günlerde hükümet medyasına konuşarak, Türk ekonomisine yönelik bir saldırı olduğunu ve bunun hala devam ettiğini savundu.

Bir süre DSP Genel Başkanlığı da yapan Masum Türker, "Ekonomi yönetiminin değiştiği o süreçte önce bakan atamalarını etkilemek için bir saldırı yapıldı. Sonrasında durum biraz değişti neden? Bizim yurtdışındaki rezervlerimiz Türkiye'ye getirildi. Bunun fakına varan ABD ve özellikle ve yabancı şirketler Türkiye'ye baskı yapmaya başladılar. İşte o baskı yapmaya başladıkları tarih de artık ekonomi yönetiminin değiştiği tarihti. Ekonomi yönetiminin değiştiği o süreçte önce bakan atamalarını etkilemek için bir saldırı yapıldı. Ama kesin bakan atamaları yapıldıktan sonra döviz kurları biraz durdu çünkü bir strateji değişikliği yapmaları gerekiyordu." diye konuştu.

Erdoğan ile görüşen DSP'den ittifak açıklaması

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'ın 2020'nin son günlerinde önce Erdoğan'ı ardından da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ı ziyaret etmesi ittifak iddialarını gündeme getirmişti.

Öte yandan Aksakal'ın o zaman yaptığı bir açıklama, DSP'nin gündemdeki seçimler ve "ittifak" tartışmaları üzerinden ikbal aradığına işaret etse de, siyasal ortamın bu konuda çok vaatkar olmadığını düşündürüyor.

Aksakal, "Bugünden yarına ne olacağı belli değil. Millet İttifakı içinde yaşananları görüyorsunuz. Cumhur İttifakı'nın kendi düzleminde yaptığı çalışma veya niyetleri üç aşağı beş yukarı yorumlayabiliyoruz. Üçüncü ittifak yapısı çıkar dördüncü itifak yapısı çıkar. Bunların hiçbirisi belli değil" derken, "Yarın seçim barajı kalktı dendiğinde ne olacak mesela? Aşağı çekilse de herhangi baraj olması yine ittifakları zorlayabilir. Sıfırlandığında, herhangi bir parti ittifaka girmez seçime girer, milletvekilini seçtirir" demişti.

 

İLGİLİ HABERLER