Gündem
  • 30.6.2019 16:33

DSP yönetiminde ardı ardına istifalar

Kritik isimler görevden ayrıldı...

Demokratik Sol Parti'den (DSP) 31 Mart yerel seçiminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olan, 23 Haziran'daki yenileme seçiminde ise adaylıktan çekilen Muammer Aydın, genel başkan yardımcılığı ve Başkanlar Kurulu üyeliği görevlerinden istifa ettiğini duyurdu. Aydın ile birlikte Genel Başkan Yardımcısı Hasan Uğurtürk ile Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Erdinç Özdil de istifa ettiğini duyurdu.

Kritik isimler görevden ayrıldı...

Muammer Aydın, açıklamayı sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptı.

Aydın, 2013 yılından bu yana DSP'nin üyesi olduğunu belirterek, “Üyesi olmaktan onur duyduğum ve bugüne kadar ilke ve kararlarına uyarak görev yaptığım DSP'deki Genel Başkan Yardımcılığı ve Başkanlar Kurulundaki görevimden bugün itibariyle üzülerek istifa ediyorum” dedi.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'ı eleştiren Aydın, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Gelinen süreçte, Genel Başkan Önder Aksakal'ın genel olarak partide rahatsızlık yaratan olumsuz tutumu ve 23 Haziran seçimi sürecindeki parti tüzük ve ilkeleri ile başkanlar kurulunun ve parti meclisinin kararlarına aykırı tamamen bireysel, şahsi menfaate dayalı, parti kurumsal kimliğine ve bugüne kadarki partinin fiili ve teorik uygulamalarına, parti menfaatlerine, Onursal Genel Başkanımız Sayın Bülent Ecevit'in öğretisine ve Demokratik sol kültüre, ülke menfaatlerine ve bu doğrultudaki siyaset anlayışıma ters, toplumda DSP'nin yanlış algılanmasına neden olan açıklamaları benim artık bu görevlerde kalmamam için yeterli sebep oluşturmuştur.”

Partisinin önceki Genel Başkanı Masum Türker'e de teşekkür eden Aydın, “Sayın Türker'e tüm Başkanlık Kurulu Üyesi ve Parti Meclisi Üyesi arkadaşlarıma, bu ilkeleri yaşatan ve paylaşan tüm demokratik solculara teşekkür etmeyi bir borç ve görev biliyorum. Siyaset ilke ve doğrultu tutarlılığı gerektirir” dedi.

Muammer Aydın sosyal medyadan yaptığı kısa açıklamada "DSP’deki Genel Başkan Yardımcılığı ve Başkanlar Kurulu üyeliğinden istifa ediyorum. Siyaset ilke ve doğrultu tutarlılığı gerektirir" dedi.

ÜST DÜZEY İKİ İSİM DAHA BIRAKTI
Muammer Aydın ile birlikte Genel Başkan Yardımcısı Hasan Uğurtürk ile Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Erdinç Özdil de istifa ettiğini duyurdu.

Uğurtürk kamuoyuna yaptığı açıklamada, “23 Haziran seçimleri sürecinde DSP Genel Başkanı Sayın Önder Aksakal ile oluşan derin anlayış farklılığım Genel Başkan Yardımcılığı görevimi sürdürebilmemi olanaksız kılmıştır” ifadelerini kullandı.

Uğurtürk şunları aktardı:

“Gizlenemez hale gelen ve artık partimize zarar verebileceğini düşündüğüm bu olumsuz duruma Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ederek son veriyorum. Mevcut sorunların giderilmesi için yöntem üretmek yerine, demokratik sol kültürle bağdaşmayan söylem ve açıklamalar da bulunmak ve kimi sağ partilerin izlediği yöntem ve görüşleri benimsemek kabul edilemeyeceği gibi, eğitimli partililerin zevkle yapabileceği kimi görevler ücretli elemanlara devredilemez. Bu ve benzeri sorunların giderilmesi ertelenemez bir gereklilik halini almıştır. Bize ve tüm partililerimize düşen görev saptanan bu sorunların gecikmeksizin giderilmesidir. Böylesi ideolojik ve felsefi yaklaşımı bulunan, dürüst ve deneyimli kadroları olan ve güçlü mirası devralan Demokratik Solcuların yaşadığımız bu sorunları aşabilecek güce sahip olduğuna inandığımdan, istifa kararımın oluşan sorgulama ve çözüm bulma sürecine katkı katacağına inanıyorum.”

“ECEVİT’İN MAKAMI EVDE OTURMA MAKAMI DEĞİLDİR”
Erdinç Özdil ise açıklamasında çok sert ifadeler kullandı. “Ecevit’in makamı evde oturma makamı değildir” diyen Özdil, “Bir partinin açık düşmanı diğer bir partinin yakın dostu olan stratejik hamleleri son olarak ta oy kullanmak yerine, evde oturmayı tercih eden zihniyete dönüşerek bardağı taşıran son damla olmuştur” açıklamasını yaptı.

Özdil’in açıklamasının tamamı şöyle:

“Yaklaşık 25 yıl önce gençlik kolları ile başlayan Demokratik Sol yolculuğum esnasında partime değişik kademelerde hizmetlerde bulundum. En son olarak da Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerini üstlendim.

Gelinen noktada DSP Genel Başkan’ı Önder Aksakal ile derin fikir ayrılıkları yaşamış bulunmaktayız. Bütün siyasi yaşantım boyunca Demokratik Sol dışında herhangi bir düşünceye hizmet etmedim. Genel Başkan’ın Demokratik Sol düşünceyi yansıtmayan söylem ve eylemleri ile bir arada bulunmamız düşünülemez. Sayın Genel Başkan her açıklaması ve her eylemi ile Demokratik Sol düşünceye zarar vermektedir. Bir partinin açık düşmanı diğer bir partinin yakın dostu olan stratejik hamleleri son olarak ta oy kullanmak yerine, evde oturmayı tercih eden zihniyete dönüşerek bardağı taşıran son damla olmuştur. Ecevit’in makamı evde oturma makamı değildir!

Bizler dürüstlüğü ve adamlığı Onursal Genel Başkanımız Sayın Ecevit’ten, doğruluğu ve erdemliği ailemizden öğrendik. Demokratik Sol rotasından çıkmış bir Genel Başkan’ın arkasından gitmemek ve yanlışlarına ortak olmamak adına Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerimden istifa ediyorum. Demokratik Sol mücadelem nefesimin yettiği yere kadar devam edecektir.”

İLGİLİ HABERLER