Dünya
  • 6.4.2020 14:21

Dünya bu haberle sarsıldı! İran'daki gerçek ölü sayısı açıklandı

Hızla yayılan Koronavirüs İran'da birden bire durma noktasına geldi. Günlük açıklanan rakamlar gittikçe düştü. ve İran şimdiye kadar 3 bin 600 kişinin öldüğünü duyurdu.
Oysa İran'dan gelen görüntüler ve açılan toplu mezarlar bu verilerle bağdaşmıyor.
İran sokaklarında virüs nedeniyle ölenlerin cesetleri ile dolu. Açılan tek bir toplu mezarlık en az bin kişinin gömüleceği kadar geniş. İşin aslı daha sonra belli oldu.
İranlı muhalif gruplar el altından gerçek ölü sayısına ulaştı : 17.500
Rakamın 15 bini geçmesi İran yasalarına göre ülke genelinde hayatı durdurma ve devletin halka para yardımı yapmasını öngörüyor. kasası tamtakır olan İran bunu yapmamak ve Uluslalaraıs kamuoyunda güçlü devlet imajını bazmamak için ölümleri sakladı.
İran hastaneleri yeni koronavirüs krizinde aşırı kapasite

Gelen son dakika haberine göre, İran'ın, dünyayı titreten corona virüsü salgınından aslında en kötü etkilenen ülke olduğu ve 17 bin 500'den fazla kişinin salgında hayatını kaybettiği ileri sürüldü. İran'ın corona virüsü bilançosunda bildirdiği ölü sayısı ise 3 bin 603.

İran'la ilgili ortaya atılan iddia, dünya gündemine bomba gibi düştü. Corona virüsü ülkelere diz çöktürmeye devam ederken, birbiri ardına sarsıcı iddialar gelmeye de devam ediyor.

İran'da 2600 COVID-19 salgını öldü

İranlı bir aktivistin iddiasına göre, İran gerçek ölü sayısını gizliyor ve hem kendi halkına hem de dünyaya karşı yanlış bilgilendirme yapıyor.

Eğer bu iddia gerçekleri yansıtıyorsa, corona virüsü salgınından en kötü etkilenen ülkenin İtalya değil İran olduğu gerçeğine inanmak mümkün.

İtalya'da öü sayısı son olarak 15 bin 887 olarak kayıtlara geçti. İran'ın corona virüsü bilançosunda bildirdiği ölü sayısı ise 3 bin 603. Ülkedeki vaka sayısı 58 bin 226.

İran'ın COVID-19 ölümleri

İran'daki Halkın Mücahitleri Örgütü, İran rejimini dezenfeksiyon yaymakla suçlarken, katil virüsün 240 şehre yayıldığını, İran'ın 31 eyaletinin hepsinde etkisini gösterdiğini ileri sürüyor.

İran'daki doktorlar da, virüs nedeniyle enfeksiyon sayısının zirve yaptığı söylenirken, hükümet sayıların azaldığını iddia ediyor.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, dün yaptığı açıklamada yeni tip corona virüs salgınıyla mücadele için alınan sağlık tedbirlerinin yanında ticari faaliyetlerin de sürdürülebileceğini belirtti.

İran devlet televizyonuna göre, Cumhurbaşkanı Ruhani, başkent Tahran'da düzenlenen ve kendisinin başkanlık ettiği "Koronavirüs ile Ulusal Mücadele Kurulu Toplantısı"nda ülkedeki salgınla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İran'ın COVID-19 ölümleri

Ruhani, "Rejim muhalifleri, halkı, sağlıkla ekonomi arasında tercihe zorluyor. Halbuki sağlık tedbirleriyle ekonomik faaliyetler eş zamanlı gerçekleştirilebilir." dedi.

Gerekli tedbirlere riayet etme şartıyla bazı ticari işletmelerin gelecek günlerde faaliyetlerine başlayabileceğini dile getiren Ruhani, "İnsanların topluca bulunmasını gerektirmeyen ve yüksek risk bulunmayan işletmeler, Tahran'da 18 Nisan, diğer eyaletlerde 11 Nisan'da faaliyetlerine başlayabilecekler." diye konuştu.

Ruhani, 11 Nisan Cumartesi gününden itibaren devlet dairelerinin üçte iki personelle halka hizmet vermeye başlayacağını, söz konusu tarihten itibaren resmi kurumların 07.00 ila 14.00 saatlerinde açık olacağını söyledi.

Kutsal mekanların ziyaret yasağının 19 Nisan'a kadar devam edeceğini belirten Ruhani, ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerde 18 Nisan'a kadar verilen aranın uzatılabileceğini kaydetti.

İran'da 7 Mart'ta büyük kentlerin girişlerinde halkın seyahatlerini kısıtlamak amacıyla kontrol noktaları oluşturulmuştu. 25 Mart'ta ise yasağın boyutu genişletilerek halka seyahat ve eyaletlerden çıkış yasağı getirilmişti.

Ülke genelindeki ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerde eğitime ara verilirken, spor ve sanat organizasyonları da iptal edilmişti.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER