Gündem
  • 26.8.2018 21:52

Dünya Denizli'deki sudan koyun geçirmeyi izledi

Denizli'desi sudan koyun geçirme yarışması Avrupa'nın ünlü ajansı Euronews'e haber oldu. Haber büyük ilgi gördü.

sudan koyun geçirme ile ilgili görsel sonucu

Denizli'nin Çal ilçesi Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde yer alan 'Sudan Koyun Geçirme Yarışmasına' ev sahipliği yaptı.

Ä°lgili resim

Bölgede sekiz asırdır süren gelenek kapsamında Çivril, Çal ve Baklan ilçelerinden 51 çoban, "elci" adı verilen baş koyunlarla katıldıkları yarışmada sürülerini nehirden geçirmek için birbirleriyle kıyasıya yarıştı.

Ä°lgili resim

Aşağıseyit Mahallesi Köprübaşı mevkisinde Büyük Menderes Nehri kenarında gün doğumunda başlayan yarışmada çobanlar, koyun sürülerini yürüterek "Yörük göçü"nü canlandırdı.

Ä°lgili resim

Çobanlar, yarışma alanında sürünün önünden ıslık çalıp suya atlayarak "elci" koyununun da kendisini takip etmesini sağlamaya çalıştı. Koyununun nehre girmesi için seyircilerinde desteğini alan çobanlar karşı kıyıya ulaşmak için ter döktü.

Ä°lgili resim

Sudan koyun geçirme geleneği

Yarışmaya esin verdiğine inanılan Yörük efsanesine göre, Karakoyunlu aşiretinden bir çoban, Çal yöresine yerleşerek Oğuz beylerinden biri için çalışmaya başlar. Çoban ile beyin kızı birbirlerine aşık olur. Yörede çok sevilen çoban, beyden kızını ister. Ancak kızını vermek istemeyen bey, çobana gerçekleştirilmesinin imkansız olduğunu düşündüğü bir görev verir.

sudan koyun geçirme ile ilgili görsel sonucu

Bey, çobana kızıyla evlenebilmesi için 'Koyunlara 3 gün boyunca tuz yedireceksin ve Büyük Menderes Nehri'nden su içirmeden karşıya geçireceksin' der. Bu şartı kabul eden çoban, denildiği gibi koyunları su içirmeden karşıya geçirir.

Çobanın istenileni başarmasına karşın bey, yine de kızını kendisine vermez. Kızının aşkından hastalanıp ölmesi üzerine bey tarafından kovulan çoban, ömrünü kaval çalarak dağlarda geçirir. Yöre halkı, bu aşktan etkilenerek her yıl sudan koyun geçirme yarışması düzenliyor.

 

İLGİLİ HABERLER