Amerika ve PKK DEAŞ'ı değil Rakka'yı bitirdi

Amerika ve PKK DEAŞ'ı değil Rakka'yı bitirdi
21.10.2017 - 00:07

 Bir zamanlar Suriye'nin en güzel şehirlerinden birisi sayılan Rakka, şimdilerde harabe bir kent.. Amerika destekli YPG ve PKK hainleri sözde DEAŞ'ı yoketmek adına bu tarihi şehiri adeta haritadan sildi.
Artık Rakka diye bir şehir yok sayılır.
Rakka'da yıkılmadık bina ve vurulmadık tesis kalmadı.
220 bin nüfuslu şehirde artık kimse yaşamıyor. DEAŞ militanları Amerika ve YPG ile anlaşarak zaten şehirden çıkmıştı. YPG'de boşalan şehiri bombalayarak neredeyse yok etti.
Amerikan ve İngiliz gazeteleri de şehirin yok edildiğini belirterek bunun önceden planlanan yeni bir savaş tarzı olduğunu duyurdu.

Times: Rakka'da kentin imhasına dayalı yeni bir savaş tarzı denendi

Bakın Times ne yazdı;


İngiliz Times gazetesinin Orta Doğu muhabiri Richard Spencer, Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Irak Şam İslam Devleti'den (IŞİD) aldığı Suriye kenti Rakka'dan izlenimlerini aktardı.

Richard Spencer yazısının başında, kentte sıkışan IŞİD militanlarının daha önce olduğu gibi, intihar şeklindeki bir çatışmaya girmediklerini ve yapılan bir anlaşmayla Rakka dışına çıktıklarını yazıyor.

Spencer, Rakka'daki askeri başarının arkasında yeni bir savaş tarzının bulunduğunu belirtiyor: Düzenli bir şekilde bir kenti yok etmek.

Times muhabiri, Kürt savaşçılarının bu operasyonda en büyük silahlarının tüfekleri değil telsiz ve Google haritaları olduğunu yazmış:

"Savaşçının en yakın arkadaşı tüfeği değil telsiz ve Google haritalarıydı. 20 yaşındaki Delil Gamgeen, bunun nasıl olduğunu gösterdi. Not defterinde, şu anda bulunduğumuz noktayı gösteren, bir hafta önceki bir Google haritasını çıkardı.

"Haneler noktalarla gösteriliyordu. ABD tarafından eğitilen SDG güçlerinin ele geçirdiği yerler sarı, IŞİD'in elindeki yerler kırmızıydı. Kendi birimi saldırıya uğradığında bununla bağlantılı kırmızı noktadan telefon açıyordu. Çok kısa süre sonra ise koalisyon güçleri bu noktayı bombalıyordu.

"Bazıları için bu, adil bir savaş değildi hatta zorluydu. Kürtlerin kadın güçlerinde gönüllü olarak yer alan 28 yaşındaki İngiliz vatandaşı Kimmie Taylor, düşmanla bir karşılaşmasından şöyle bahsediyor: 'Onlardan üç kişi vardı. Biz on kişiydik ve onları alabilirdik'. Amirleri çekilmeleri konusunda ısrar etti. 'Bir hava saldırısı geldi. Bu gerçekten de gerekli değildi. Bundan şikayet etmiyorum, bu birçoğumuzun hayatını kurtardı. Ancak şuraya bir bak. Harap olmuş durumda. Burada yaşayan insanların durumu ne olacak?".

Spencer kentte bugün hiçbir sivil kalmadığını aktararak devam ediyor:

"Bu şu anda teorik bir soru. Dün Rakka'da hayatta tek bir sivil yoktu. Ortada iki kedi, bir köpek, birkaç yüz Kürt savaşçı ve bubi tuzaklarını temizleyen bir Amerikan özel güçleri uzmanı vardı".

Haberin Fotoğrafları
Amerika ve PKK DEAŞ'ı değil Rakka'yı bitirdi Amerika ve PKK DEAŞ'ı değil Rakka'yı bitirdi Amerika ve PKK DEAŞ'ı değil Rakka'yı bitirdi Amerika ve PKK DEAŞ'ı değil Rakka'yı bitirdi
Haberin fotoğrafları için tıklayınız
DÜNYA HABERLERİ
Yorumları Oku (1)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;