Barzani'den son açıklama: Referandum asla ertelenmeyecek

Barzani'den son açıklama: Referandum asla ertelenmeyecek
24.9.2017 - 16:54

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, anayasaya aykırı sözde bağımsızlık referandumunun ertelenmeyeceğini, yarın yapılacağını bir kez daha söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, anayasaya aykırı sözde bağımsızlık referandumunun ertelenmeyeceğini, yarın yapılacağını bir kez daha tekrarladı.

Ofisinden yapılan açıklamada, Mesut Barzani'nin Erbil'in Salahaddin  kasabasındaki başkanlık konutunda Birleşmiş Milletler (BM) Irak Temsilcisi Jan  Kubis'i kabul ettiği belirtildi.

Açıklamada, Barzani ve Kubis'in yarın yapılması planlanan referandumu  ele aldıkları ifade edildi.

Açıklamaya göre, uluslararası toplum ve BM'nin referandumun iptal  edilmesi çağrıları hakkında Barzani, Kubis'e, "referandumun demokrasinin en sade  hali olduğunu belirterek, halkın kararını verdiğini, bundan geri dönüş  olmayacağını ve 25 Eylül'de referandumun sonuçlanacağını" söyledi.

Barzani ayrıca "Bağdat ile görüşmelere açık olduklarını, kapıların  kapatılmadığını, sınır ve diğer meseleleri çatışmadan uzak barışçıl bir ortamda  görüşebileceklerini" kaydetti.

IKBY'deki tartışmalı referandum kararı

IKBY Başkanı Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle bir araya  geldikten sonra 25 Eylül'de Kerkükve diğer tartışmalı bölgeleri de kapsayacak  şekilde referandum yapacaklarını duyurmuştu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, IKBY'nin tek taraflı referandum  kararının "anayasaya aykırı" olduğunu belirterek sonucu tanımayacaklarını  söylemiş, Irak Federal Mahkemesi de aynı gerekçeyle referandumun geçersiz  olduğuna ve durdurulmasına karar vermişti.

ABD ise büyük tartışmalara neden olan referandum kararı hakkında  "seçilen yolun çok riskli olduğunu" kaydederek kararın ivedi bir şekilde iptal  edilmesini istemişti.
 

 

DÜNYA HABERLERİ
Yorumları Oku (3)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;