Fotoğraflarla Fidel Castro

28.11.2016 - 13:30

Küba'yı yarım asır yöneten ve 'son devrimci' olarak anılan Fidel Castro, 90 yaşında öldü. Sevenleri büyük üzüntü yaşarken, ABD'ye sığınan Kübalılar ise kutlama yaptı
Küba devriminin lideri ve ülkesini yarım asır boyunca tek parti yönetimiyle yöneten Fidel Castro, önceki gece 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. 2006'da geçirdiği bağırsak kanamasının ardından kademeli olarak devlet yönetimini kardeşine bırakan Castro, halkın karşısına nadiren çıkıyordu. Yerel saatle 22:39'da, Havana'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Castro'nun ölüm haberini de dünyaya kardeşi ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro duyurdu. Castro'nun ölümünün ardından ülkede 9 günlük yas ilan edildiği, naaşı yakılan Castro için cenaze töreninin ise 4 Aralık'ta düzenleneceği öğrenildi.

ABD ile Rusya'yı nükleer savaşın eşiğine getiren 1961 krizinde oynadığı rol, ABD'ye karşı Domuz Körfezi'nde kazandığı zafer ve öncülük ettiği devrim sayesinde kimileri tarafından büyük bir lider ve halk adamı olarak anıldı. Kimileri ise komünist rejimi ve totaliter politikaları öne sürerek Castro'yu diktatör olarak nitelendirdi. Nitekim Küba'dan kaçarak ABD'ye yerleşen göçmenlerin yoğun şekilde yaşadığı Miami'de, Castro'nun ölümünü sevinçle karşılayan gruplar sokaklarda kutlama düzenledi. Küba'ya 150 km. mesafedeki Miami'de "Castro öldü Küba kurtuldu" pankartları açıldı.

Haberin Fotoğrafları
Haberin fotoğrafları için tıklayınız
Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.