OKUMAYI SÖKENLERE KÖPEKLİ EĞİTİM!..

11.7.2009 - 01:38

Henüz yeni okumaya başlayan çocukların kendilerine güven kazanabilmeleri için harika bir yöntem. Eline kitabı alan çocuklar yanlarına oturan köpeklere kitap okuyor.

Her kelimeyi sessiz sessiz dinleyen köpekler hataları fark edemedikleri için gülemiyor. Hal böyle olunca da çocuğun kendine güveni zedelenmiyor. Uygulamayı yapan Dorset’te bir ilköğretim okulu, amaç ise, çocukları okumaya cesaretlendirmek.

İki haftadır yapılan bir uygulamayla 7-8 yaşındaki çocuklar haftada bir gün 45 dakika köpeklerin yanında kitap okuyor. Okul yönetimi ise çocukların böylece okumayı daha zevkli yaptıklarını söylüyor ve şimdilik başarılı olan bu uygulamayı gelecek yıllarda da devam ettireceklerini söylüyor.

Uygulamada her çocuk bir köpekle eşleşiyor, okul bahçesinde bir ağacın altına oturan çocuk köpeğine hikaye kitabını okumaya başlıyor. Okul adına konuşan Julie Lankshear :

'Çocuklar özel yetiştirilmiş köpeklerle çok iyi anlaşıyor. Tek başına okumaktan çok hoşlanmıyorlar, yanlarında biri olunca da hata yapmaktan korkuyorlar. Köpekler okumaktan rahatsız olmuyorlar çünkü köpeklerin onların hatasını anlayıp gülme ihtimali yok.”

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.