Zamanla yarışan TAV'ın yöneticileri saat imal etti

18.9.2014 - 17:13

TAV Havalimanları Holding binasında bulunan TAV Akademi'de yapılan bir günlük aktivitede, TAV yöneticilerine saat ustalığı dersi verildi. Bir günlüğüne 'saat ustası' rolüne giren TAV yöneticileri, Saat Yapımcılığı Atölyesi'nde bir saat mekanizmasının irili ufaklı yüzlerce parçasının nasıl söküldüğünü ve nasıl tekrar bir araya getirildiğini deneyimleme imkanı buldu. Saat yapımcılığının sırlarının paylaşıldığı atölyede TAV'ın üst düzey yöneticileri saat ustalığının tutku, emek, dikkat, sabır, yetenekli eller, keskin gözler, mükemmeliyetçilik ve ince işçilik gerektirdiğini yaşadılar.

Saat ustası Christian Bresser'ın saatlerinin heyecan verici mekanik ve teknik özelliklerini interaktif olarak paylaştığı atölye, katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.
Türkiye'de saat severlere böyle bir deneyim imkanı sunmaktan gurur duyduklarını belirten IWC Türkiye ve İsrail Ülke Müdürü Aylin Aydın, "Bugün TAV'la yaptığımız çok önemli bir aktivite. Yöneticilerin zamanları çok kıymetli. Üst yönetimindeki arkadaşlarımızI özellikle mekanik saatlerin biraz da iç dünyasına davet etmek istedik. Saat ustalığı ne demek onu anlatmak istedik. Çok yüksek mühendislik ne demek, ufacık parçalarla çalışmak ne demek, zamanlama ne demek onu göstermek istedik. Mesela içerisinde mekanik olarak köprüler bulunmakta. Nasıl bu köprüyü birbirine bağlarsınız, çarkları iç içe nasıl geçirirsiniz, nasıl bir zamanlama ayarlarsınız bunlardan bahsediyoruz. Aslında bu tür şeyler sabırı deniyor " diye konuştu.
Katılımcıların hem keyifli hem de son derece ilginç bilgilerle dolu iki saat geçirdiği saat yapım atölyesi, saat ustası Christian Bresser'ın anlatımıyla renklendi. İnce işçilik gerektiren saat yapımı deneyimini kazanan yöneticilere markanın saatleri de tanıtıldı.

İLGİNÇ RAKAMLAR:

- Bir IWC saatin içinde tam 657 parça var.
- Bir dakikanın araştırması ve geliştirilmesi 50 bin saat sürdü.
- Saatin aile adı olan bir Portekiz saatinin Daimi Takvimi (Mekanizma Adı) 557,5 yılda sadece bir kez, bir gün ileri almak yetiyor.
- Firma 144 yıllık bir tarihe sahip.
- Aralıksız çalışan takvim 25 yıl önce üretildi.
- 52 adet değerli taş kullanıldı.
Faik KAPTAN- Murat ÇAKIR /İSTANBUL,(DHA)

 

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.