iPhone 8 ve iPhone x ölü doğdu

iPhone 8 ve iPhone x ölü doğdu
26.9.2017 - 10:31

iPhone 8 ve X modelleri tanıtımının yapıldığından bu yana Apple 52 milyar dolar değer kaybetti. iPhone 8 satışları hüsran yaşatırken geçmişte mağaza önlerinde oluşan kuyruklardan artık eser yok

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple, geçtiğimiz haftalarda yeni ürünleri iPhone 8 ve iPhone X'i tanıttı. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus da geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. Apple'ın, daha önce çıkardığı ürünlerde mağazaların önünde kuyruklar oluşurken bu kez yeni modeller ölü doğdu. iPhone 8 kullanıcılarda sıraya girecek kadar büyük bir heyecan OLUŞTURMAYI başaramadı. Londra'daki satışlarının başlamasından sonra ilk saatlerde sadece yedi kişi iPhone 8 aldı. Sydney'de ise sadece 30 telefon satıldı. Uzmanlar bu kadar düşük bir talep beklenmediğini belirtirken şirketin piyasa değeri de bu rakamlardan etkilendi.

52.2 MİLYAR DOLAR ERİDİ
Apple piyasa değeri 12 Eylül 2017'deki lansmandan bu yana 52.2 milyar dolar eridi. Şirketin o günden bu yana piyasa değeri yüzde 6.2 düştü. Lansmandan önce 837 milyar 540 milyon dolar olan Apple'ın değeri dün itibarıyla 785 milyar 271 milyon dolara düştü. Uzmanlar ön taleplerin de geçtiğimiz yıllardaki modellere göre oldukça düşük miktarda olduğunu belirtiyor. Yeniliklerin yeterli olmadığı, yüksek fiyatı ve aynı zamanda iOS işletim sisteminin yeni sürümünün pil ömrünü hızlı bitirdiği yönündeki eleştiriler de satışların kötü gitmesinde etkili oldu. Ancak kullanıcıların iPhone X modelini beklediğini iddia edenler var. Apple, iPhone X'i 3 Kasım'da piyasaya sunmayı planlıyor.

TÜRKİYE'DE EKİM ORTASINDA SATIŞTA
iPhone 8'lerin raflarda kalması üzerine Apple farklı bir strateji deneme kararı aldı. Şirket ilk etapta iPhone X stoklarını düşük tutacak. Önceden satışa sunulması planlanan miktarın sadece yüzde 40'ının son kullanıcıya ulaştırılması bekleniyor. Buradaki temel amaç ise iPhone X'i beklemekten sıkılan teknoloji severleri iPhone 8'e yönlendirmek. iPhone 8, 699-799 dolardan, başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Türkiye fiyatı ise 3 bin 757 TL'den başlayacak. iPhone 8 Plus ise 4 bin 295 TL'den satışa sunulacak. iPhone 8'in ekim ortasında Türkiye'de satılacağı tahmin ediliyor.

TEDARİKÇİ FİRMALAR DA KAYIPTAN ETKİLENDİ
Satışlardaki zayıflık sadece Apple'ı etkilemedi. Şirketin tedarikçileri de ciddi anlamda değer kaybı ile karşı karşıya. Özellikle Asya tarafında tedarikçilerin hisseleri sarsıldı. Tayvanlı Foxconn markasının çatı şirketi Hon Hai Precision, hisseleri dün yüzde 3.3 değer kaybetti. Yeni telefonların satışa çıktığı cuma günü de yüzde 2.5 değer kaybı yaşanmıştı. Hong Kong merkezli ve kameraları üretin Cowell Holdings ise yüzde 9.1 değer kaybı yaşadı. Sunny Optical Technology'nin hisseleri ise yüzde 5.7 oranında eridi.

iPhone 8, Sırasına Giren Kişi Sayısı Şaşırttı!

Çin'de satışa sunulan iPhone 8, anlaşılan o ki iPhone X'in gölgesinde kalmış. iPhone 8'i almak için sıraya sadece iki kişinin girmesi bunun göstergesi oldu.

iPhone 8, Sırasına Giren Kişi Sayısı Şaşırttı!

Birçok ülkede satışına başlanan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modelleri için görünüşe bakılırsa geçmiş yıllarda oluşan kuyruklar bu yıl oluşmadı.

 iPhone 8'e ilgi nasıl?

Mağaza görevlileri, yeni iPhone modellerini veya Apple Watch Series 3 almak isteyen müşterilerin önceden kayıt yaptırmış olması gerektiğini söyledi. Ayrıca mağazaya gelen bir kişi iPhone 8 aldığını söylerken, bir diğeri arkadaşına hediye etmek için Apple Watch aldığını söyledi.

DÜNYA HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;