ADALET BAKANLIĞI'NDAN KILIÇDAROĞLU'NA JET CEVAP!..

12.10.2011 - 00:00

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ait kararın Cumhuriyet savcıları tarafından kapatıldığı şeklindeki açıklamalarına Adalet Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Adalet Bakanlığı, "iddiaların gerçek dışı olduğunu, bu hususun Adalet Bakanlığı müfettişlerince yapılan incelemede de tespit edildiğini" bildirdi.
Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugün TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada dile getirdiği iddiaların gerçek dışı olduğu belirtildi. Açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun, "Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesine ait kararın Cumhuriyet savcıları tarafından kapatıldığı, bunun üzerine Adalet Bakanlığının müfettiş görevlendirdiği ancak söz konusu savcıların görevden alınmadığı" şeklindeki açıklamaları hatırlatılarak, bu konunun daha önce de gündeme getirildiği ve Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 24 Aralık 2009 tarihinde bu konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptığı belirtildi. Bu olayda mahkeme kararının değiştirilmesinin söz konusu olmadığı kaydedilen açıklamada, "Söz konusu basın açıklamasında, mahkeme kararında geçen şüphelilere ait isim ve adreslerin, delil karartma durumunun önüne geçilmesi amacıyla sadece Erzincan'a faksla gönderilen metin üzerinde yapıldığı, Erzurum'dan Erzincan'a gidildiğinde kararın aslının ilgililerle paylaşıldığı vurgulanmıştır. Dolayısıyla bu olayda, iddia edildiği gibi mahkeme kararının değiştirilmesi ve mahkemenin iradesine aykırı bir uygulamanın yapılması söz konusu değildir. Bu husus Adalet Bakanlığı müfettişlerince yapılan incelemede de tespit edilmiştir" denildi.
Deniz Feneri soruşturmasını yürüten savcılar konusuna da değinilen açıklamada, savcıların belgede tahrifat yaparak mahkemenin iradesine aykırı uygulamalara neden oldukları gerekçesiyle HSYK 2. Dairesi tarafından önce disiplin yönünden yazılı savunmalarının alınmasına, ardından da cezai yönden haklarında kovuşturma yapılmasına karar verildiği belirtilerek, "Bu bilgilerden de anlaşılacağı gibi Erzurum Cumhuriyet savcıları ile Deniz Feneri soruşturmasını yürüten savcıların durumu tamamen farklıdır" denildi.

"İDDİALAR GERÇEK DIŞIDIR"
Kılıçdaroğlu'nun ayrıca Deniz Feneri soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcılarının Adalet Bakanlığı tarafından görevden alındığı iddiasını da gündeme getirdiği hatırlatılarak, Cumhuriyet savcılarının Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından görevden alındığı iddialarının gerçek dışı olduğu vurgulandı. Açıklamada şunlar kaydedildi:
"Deniz Feneri soruşturmasıyla ilgili olarak şüpheli avukatları tarafından savcılar hakkında yapılan şikayet başvuruları üzerine, söz konusu iddialar HSYK müfettişlerince incelenmiş ve mahkeme kararındaki bazı bölümlerin üzerinin kapatılarak mahkemenin kararına aykırı uygulamaların yapıldığı tespit edilmiştir. Bunun üzerine HSYK tarafından gerekli adli ve idari süreç başlatılmıştır. Müfettişlerce, inceleme yapılıp soruşturma aşamasına geçilmesi üzerine ilgili savcılar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Deniz Feneri soruşturmasından alınmıştır. Cumhuriyet savcılarının Adalet Bakanı tarafından görevden alındığı iddiası tümüyle gerçek dışıdır. Hem Erzurum Cumhuriyet savcılarıyla ilgili iddialar, hem de Deniz Feneri soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcılarının durumu defalarca kamuoyuna açıklanmasına ve Sayın Kılıçdaroğlu'nun da konunun mahiyetini bilmesine rağmen gerçeğe aykırı açıklamalarda bulunmasını kamuoyunun takdirine sunuyoruz."

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.