Merkel darbe yiyerek kazandı

Merkel darbe yiyerek kazandı
24.9.2017 - 20:16

Alman ARD kanalının seçim sandıklarının kapanmasının hemen ardından duyurduğu ilk seçim tahminlerine göre Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokratlar Partisi (CDU) yüzde 32.5 oyla ilk parti oldu.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ise yüzde 21 ikinci parti olurken, aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi ise yüzde 13.5 oylar üçüncü parti oldu. Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD) muhalefette kalacağını açıkladı. SPD Genel Başkanı Martin Schulz, partisinin başında kalacağını ve Sosyal Demokrat Parti'ye muhalefette liderlik edeceğini söyledi.

SPD: KOALİSYON KURMAYACAĞIZ

İlk sonuçların açıklanmasının ardından koalisyon ortağı SPD, seçimi kazanan Merkel'in partisi CDU ile bu seçimlerin ardından koalisyon kurmayacaklarını açıkladı. SPD Genel Başkan Yardımcısı Manuela Scwesig, "Bu sonuçlar SPD için büyük bir yenilgi. Muhalefet görevini alacağız" açıklamasında bulundu. SPD Genel Başkanı Martin Schulz, "Bugün Schulz için çok acı bir gün, seçimi kaybettik" yorumunda bulundu.

Aşırı sağcı parti AfD'nin liste başı adayı Alexander Gauland, seçim sonuçlarını Almanya için dönüm noktası olarak niteledi ve “Biz bu ülkeyi değiştireceğiz. Bugün büyük bir gün” dedi. Seçim sonuçlarına göre Merkel başbakan olarak kalacak. Merkel ya Sosyal Demokratlarla yine büyük koalisyona devam edecek ya da Yeşiller ve FDP ile üçlü koalisyon kuracak. Koalisyon hükümetinde yer alan CDU/CSU ile SPD 2013’de yapılan son seçimlere göre oy kaybetti.

AŞIRI SAĞCI PARTİ ÜÇÜNCÜ OLDU

4 yıl önce yapılan genel seçimlerde yüzde 5’lik baraja takılan aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif (AfD) ve Hür Demokrat Parti'nin oy oranlarını önemli ölçüde artırarak bu kez meclise girdiği görülüyor.  Sandık çıkış anketlere göre, AfD yüzde 13,5 ile üçüncü olarak ilk kez mecliste yer alacak. FDP de yüzde 10,5 ile dördüncü parti olacak ve yeniden meclise girecek.

Yeşiller yüzde 9,5 ile beşinci sırada yer alırken, Sol Parti de yüzde 9 oy oranına ulaşarak meclise girdi.  ARD’nin sandık çıkış anketlerine göre Almanya Federal Meclisi’nde milletvekili dağılımı ise şu şekilde: CDU ve CSU 216, SPD 133, AfD 89, FDP 70, Yeşiller 63, Sol Pati 60.

ALMANYA'DA SOSYAL DEMOKRATLAR MUHALEFETTE KALACAK

Almanya’da sandık çıkış anketlerine göre genel seçimde büyük oy kaybı yaşayan Sosyal Demokrat Parti (SDP) muhalefette kalacak.

SDP Genel Başkanı Martin Schulz, partisine muhalefette liderlik edeceğini söyledi.

Schulz başkent Berlin’deki SPD Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, iktidar ortağı olarak girdikleri genel seçimleri kaybettiklerini belirterek, “Bugün sosyal demokrasi için zor ve acı bir gün. Seçim hedefimizi kaçırdık.” dedi.

Schulz, kendilerine oy veren seçmenlere teşekkür ederek, “Partinin başında kalıp Sosyal Demokrat Partiye muhalefette liderlik edeceğim.” ifadesini kullandı.

Schulz, aldıkları oy oranıyla sosyal demokrasinin ilkeleri ve değerleri için gelecek yasama döneminde de mücadele edeceklerini belirterek, seçimlerde geleneksel parti tabanına ulaşamadıklarını ifade etti.

DÜNYA HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;