Merkel'den acı itiraf: Beklemiyorduk

Merkel'den acı itiraf: Beklemiyorduk
25.9.2017 - 00:11

Seçimlerde yüzde 8 oy kaybeden Angela Merkel, "Daha iyi bir sonuç bekliyorduk" itirafında bulunup meclise üçüncü olarak giren aşırı sağcı parti AfD'ye kaptırdığı oyları geri alma sözü verdi.

Almanya'da sandıklar kapandı. Yüzde 8 oy kaybeden Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) yüzde 32.5 oy aldı. Merkel'in koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 21 oy aldı. Tarihinin en düşük oyunu alan SPD hükûmetten çekileceğini duyurdu.

AŞIRI SAĞCI PARTİ YÜZDE 13 OY ALDI

Öte yandan 2'nci Dünya Savaşı'ndan bu yana Almanya'da ilk kez aşırı sağcı bir parti meclise girdi. Aşırı sağcı Almanya için altenarnatif Partisi (AfD) yüzde 13 oy aldı.

"DAHA İYİ BİR SONUÇ BEKLİYORDUK"

İlk sonuçların ardından açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, AfD'nin parlamentoya girmesinin 'büyük bir sorun' olduğunu belirtti. "Daha iyi bir sonuç bekliyorduk" diyen Merkel, AfD partisine giden oyları geri kazanma sözü verdi.

DÜNYA HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;