Merkel yeniden başbakan seçildi!

Merkel yeniden başbakan seçildi!
14.3.2018 - 14:15

 Angela Merkel yeniden başbakan seçildi!

709 üyeli Alman Parlamentosu'nda Merkel'in Başbakan seçilebilmesi için mutlak çoğunluk olarak 355 oy alması gerekiyordu. Merkel, 399 toplam sandalye sayısına sahip olan koalisyon ortağı Hıristiyan Birlik ve Sosyal Demokratlardan 364 oyla Şansölye seçildi. Merkel'e 315 hayır oyu, 9 çekimser oy çıktı.

Almanya İkinci Dünya Savaşı'ndan beri ilk kez yeni hükümeti kurmakta çok zorlandı. Aşırı sağcı AfD'nin üçüncü büyük parti olarak Meclis'e girmesiyle Meclis'te temsil edilen siyasi parti sayısının 6'ya çıkması, yeni hükümetin kurulmasını zorlaştırdı. Avrupa'nın güvenlik çapası olarak görülen Almanya ilk kez siyasi istikrar sorunu yaşadı. Merkel önce Yeşiller ve Hür Demokratlarla (FDP) Jamaika koalisyonu kurmak için masaya oturdu. Ancak görüşmelerden üç hafta sonra FDP'nin masadan kalkmasıyla Jamaika opsiyonu suya düştü.

 

DÜNYA HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;