BMW'DEN İKİ SÜPER OTOMOBİL -2

7.8.2011 - 02:14

Alman otomobil üreticisi BMW yeni bir alt marka çatısı altında çevreci otomobillerini pazarlayacak. BMW i markalı otomobiller “sürdürülebilir ve değerli bir mobilite” sunmak amacıyla gelecekte yollarda olacak. Şimdilik sadece konsept tasarımları ortaya seren BMW’nin BMW i3 ve i8 markalı otomobillerini 2013 yılında yollara çıkarması bekleniyor.

BMW i3 tamamen elektrikle çalışan ve şehir için kullanıma odaklanmış bir cihaz. Karbon fiberle güçlendirilmiş plastikten üretilmiş kasaya sahip olan bu araç frenleme esnasındaki yavaşlatma torkunu kullanarak bataryalarını yeniden şarj edebiliyor. BMW i3′nin iki içecek küfesi boyutundaki motoru aynı zamanda geleneksel benzinli motorun yarısı kadar boyutlara sahip. BMW i8 ise hibrit motoruyla daha fazla beygir gücü sunarken, küçük kardeşi gibi karbon fiberle güçlendirilmiş plastikle yapılmış bir kasaya sahip.

Tanıtılan iki aracın yapıları oldukça farklı olsa da tasarım dillerindeki benzerlik gözlerden kaçmıyor. Daha önce tanıtılan Mega City konseptinden esinlenen i3, 5 kapılı hatchback gövdeye sahipken i8 alçak yapılı bir spor otomobil. Yapısal olarak, 2009 yılında tanıtılan Vision EfficientDynamics isimli konsept araçla hemen hemen aynı olan i8'de, aynı i3'de olduğu gibi cam tavan ve büyük kısmı yine camdan üretilen kapılar dikkat çekiyor. Konseptleri birbirine yakınlaştıran diğer tasarım detaylarıysa ön, arka ve yan kısımlarda bulunan mavi renkli süslemeler ve LED aydınlatma grubu.

Her iki modelin de iç mekanına geçildiğinde dijital göstergeler ve yine mavi süslemeler dikkat çekiyor. Son dönem konseptlerinde görmeye alıştığımız sadelikte tasarlanan iç mekanlarda güncel BMW modellerine de göndermeler yapıldığı görülebiliyor.
.845 mm boya, 2.011 mm genişliğe ve 1.537 mm yüksekliğe sahip olan i3'ün 2.570 mm uzunluğunda aks mesafesi bulunuyor. 1.250 kg ağırlığa sahip olan otomobilde kullanılan elektrik motoru arka aksa yerleştirilmiş. 170 beygir güç, 250 Nm tork üretebilen motor aracı 0'dan 100 km/s sürate 7.9 saniyede ulaştırabilirken 150 km/s maksimum sürate izin veriyor. Bagaj hacmi 200 litre olarak açıklanan aracın pilleri %80 dolum oranına 1 saatte ulaşabilirken konsepte maksimum 225 km menzil sağlayabilmekteler.

4.632 mm boy, 1.955 mm en ve sadece 1.280 mm yüksekliğe sahip olan i8, 2.800 mm uzunluğunda bir aks mesafesine sahip. 223 beygir güç, 300 Nm tork üretebilen turbo beslemeye sahip 3 silindirli ve 1.5 litre hacimli benzinli motoru arka aks üzerine yerleştirilen aracın ön aksında da i3'de kullanılan elektrik motoruna yer verilmiş. 0'dan 100 km/s sürate 4.6 saniyede ulaşabilen 1.480 kg ağırlığındaki 2+2 aracın maksimum süratiyse 250 km/s'te sınırlandırılmış. 150 litre hacimli bir bagaja sahip olan otomobilin sadece elektrik motorunu kullanarak ulaşabildiği menzil 35 km.

Aracların her ikisine de uzaktan kumandayla pil ısıtma fonksiyonu ekleyen BMW aynı şekilde uzaktan kumada kullanarak şarj işlemi başlatma fonksiyonunu da donanıma eklemiş.

Ayrıca Görevimiz Tehlike serisinin 4. bölümü "Mission Imposible: Ghost Protocol" filminde de i8 modeli önemli bir rol almakta.
 İŞTE O SÜPER OTOMOBİLLER

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.