Dünya
  • 28.2.2013 11:19

Dünyanın en zenginleri bakın nereden çıktı

PEKİN (AA) - Dünyanın en zenginlerinin Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa kıtasında olduğu belirlendi.
            Ülkeler bazında ise ABD'de 408, Çin'de 317 milyarder bulunurken, listeyi Rusya, Almanya ve Hindistan takip etti.
      Araştırmaya göre, dünyanın en zengin ismi, 66 milyar dolarlık servetiyle Meksikalı 73 yaşındaki Carlos Slim. Slim, geçen sene de Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengini olarak seçilmişti.
      İkinciliğe 58 milyar dolarlık servetiyle yatırımcı Warren Buffett yerleşirken, 55 milyar dolar servetiyle tekstil markası Zara'nın sahibi İspanyol Amancio Ortega ise dünyanın en zenginleri listesinde üçüncü oldu.
      Dünyadaki tüm milyarderlerin servetinin toplamının 5,5 trilyon dolar olduğunun altını çizen araştırma, bu rakamın 2012'de, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'nın yurt içi gayri safi milli hasılasına eşit olduğuna vurgu yaptı.
      Geçen yıl özel sektörün daha da zenginleştiğine vurgu yapan araştırma, 2012'de dünyanın en zengin 10 kişisinin servetlerini, yüzde 22 arttırdığına işaret etti.
      Gayrimenkul, telekomünikasyon, medya ve dağıtım sektörlerinin en çok kazandıran alanlar olduğuna dikkati çekildi.
      Araştırmaya imza atanlardan Rupert Hoogewerf, aslında dünyadaki milyarderlerin sayısının yaklaşık 3 kat daha fazla olduğunu, ancak zenginlerin genelde kendini gizlediğini belirtti.
      Daha önce Forbes dergisi için dünyanın en zenginleri listesini hazırlayan Hoogewerf, bazılarının, yasa dışı yollarla zenginleştiğini dolayısıyla bunu gizleme ihtiyacı duyduğunu, bazılarının da "orta halli" bir profil çizmek için gerçek mal varlığını sakladığını ifade etti.
     
     Muhabir: Esma Arslan/AFP
     Yayıncı: Şermin Coşkun
 

İLGİLİ HABERLER