Sağlık
  • 30.12.2018 01:00

Dünyanın konuştuğu adam ortaya çıktı

Çin'de, tüp bebek tedavisi gören 7 çifte ait  embriyoların DNA'larında gen düzenleme yöntemiyle değişiklik yaptığını ve  genleriyle oynanmış ilk ikiz kız bebeklerin geçen ay dünyaya geldiğini ileri  süren araştırmacı Hı Cienkui'in, görev yaptığı üniversitenin konuk evinde gözetim altında tutulduğu ifade edildi.

New York Times'ın haberine göre, bebeklerin genetiğini değiştirdiği  iddialarıyla gündeme gelen Çinli bilim adamı Hı Cienkui, görev yaptığı Güney  Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin (SUST) kampüsünde yer alan ve misafirhane  olarak kullanılan 4 katlı apartmanda, polis, üniversite ya da başka bir resmi  kurumla ilişkili olup olmadığı bilinmeyen koruma görevlilerinin gözetimi altında  bulunuyor.

Hı, kasım ayı sonunda Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde  gerçekleştirilen "İnsan Genomunun Düzenlemesi İkinci Uluslararası Zirvesi"nde  açıkladığı çalışmasının ardından ilk kez misafirhanenin yüksek demirlerle çevrili  balkonunda görüntülendi.

Habere göre meslektaşı Li Çaoyü, görüntülerdeki kişinin Hı olduğunu  doğrularken, misafirhanenin bir çalışanı da odada kalan kişinin Dr. Hı olduğunu  söyledi ancak ayrıntılı bilgi vermedi.

Hı'nın zirveden sonra herhangi bir yerde görülmediği ve nerede  olduğunun bilinmediği belirtilmişti. Hı'nın gözetim altında tutulmak üzere Şıncın  kentine götürüldüğü ve SUST kampüsünde ev hapsinde tutuluyor olabileceği ileri  sürülmüştü.

İDDİALARI ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Çin'in Guangdong eyaletinin Şıncın kentindeki üniversitede görevli  bilim insanı Hı Cienkui, 26 Kasım'da gerçekleştirilen zirvede, tüp bebek tedavisi  gören 7 çifte ait embriyoların DNA'larında gen düzenleme yöntemiyle değişiklik  yaptığını, genleriyle oynanmış ilk ikiz kız bebeklerin geçen ay dünyaya geldiğini  iddia etmişti.

Hı, bastırılmış düşük seviyede HIV enfeksiyonu taşıyan babalardan  alınan spermlerin HIV olasılığından temizlendiğini ve bu spermlerin laboratuvar  ortamında yumurtayla bir araya getirilerek embriyo oluşturulduğunu savunmuş,  bundan sonraki aşamada da gen düzenleme yönteminin devreye sokulduğunu ileri  sürmüştü.

İnsan genetiği üzerinde deney yapmanın yasak olduğunu bilmesine rağmen  böyle bir çalışma yürüttüğünü dile getiren Hı Cienkui, deneklerin çalışmaya  gönüllü katıldığını belirtmişti.

Çinli bilim adamı, çalışması öncülüğünde birçok kişinin hastalıklardan  kurtulabileceğini, AIDShastalığına neden olan HIV virüsünün çok sayıda kişiye  bulaşmasının engellenebileceğini savunarak, çalışmasından "gurur duyduğunu"  söylemişti.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanı Şü Nanping, 29 Kasım'da devlet  televizyonu CCTV'ye yaptığı açıklamada, "bu ay başında doğan ikiz kız bebeklerin  genetiğinin değiştirilmesine yardımcı olduğu iddia edilen araştırma  laboratuvarının faaliyetlerinin askıya alındığını" bildirmişti.

Bakanlığın insan genetiğinde değişiklik yapılmasına kesinlikle karşı  olduğunu belirten Şü, ekibin eylemlerinin "yasa dışı ve kabul edilmez" olduğunu,  bu konuda soruşturma başlatılması talimatı verdiğini ifade etmişti.

Genetiği değiştirilen bebeklerin nerede bulunduğu ve ailelerinin  kimler olduğu belirsizliğini koruyor.

Genetik değişiklik iddiası bilim dünyasında tepkilere yol açmıştı.  Hı'nın görev yaptığı SUST'tan yapılan açıklamada, söz konusu çalışmanın şoke  edici olduğu, akademik etik ve normları ciddi şekilde ihlal ettiği belirtilmişti.

Çin Ulusal SağlıkKomisyonu iddialarla ilgili olarak 27 Kasım'da  soruşturma başlatmıştı. Komisyondan yapılan açıklamada, "Guangdong Eyalet Sağlık  Komisyonu yetkililerinin bir an önce soruşturma başlatmasını talep ediyoruz."  ifadesi kullanılmıştı.

Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) yapılan açıklamada da gen  düzenlemelerini araştırmak amacıyla bir heyet oluşturulacağı bildirilmişti.  DSÖ  Genel Direktörü Tedros Adhanom, "açık kılavuz ilkeler" olmadan gen düzenlemesi  yapılamayacağına dikkati çekerek, etik ve sosyal güvenlik konularını kapsayan  "standart ve kılavuzların" belirlenmesi için DSÖ'nün uzmanların yer aldığı bir  heyet oluşturmaya karar verildiğini kaydetmişti.

Çin hükümetinin 2003'te çıkardığı düzenlemeye göre insan embriyosu  üzerinde sadece araştırma amaçlı deney yapılabiliyor ve bu embriyoların büyüme  süresi 14 günü geçemiyor.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER