Gündem
  • 31.3.2020 21:58

Dünyayı ayağa kaldıran açıklama: Koronavirüs o tarihte tekrar dönecek

ABD'deki Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü Anthony Fauchi, dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün sonbaharda yeni bir dalgayla geri döneceğini söyledi.

ABD'deki Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü Anthony Fauchi, koronavirüsün bu yıl sonbaharda başka bir dalgayla geri dönebileceği konusunda uyardı.

Pazartesi akşamı Beyaz Saray'da düzenlenen günlük basın konferansına katılanlara virüs hakkında bilgi veren Fauchi,"Şimdi yaşadıklarımız sadece bir ders değil, yaşadıklarımızdan yararlanacağımız deneyimler olacak" dedi.

“Koronavirüs bu yıl başka bir dalgayla geri dönebilir” diyen Fauchi; ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde sonbaharda ortaya çıkması halinde başka salgınlarla başa çıkmaya hazır olacağını da sözlerine ekledi.

Fauchi, ayrıca enfeksiyonun bulaşma ve yayılma derecesinin ve bu ülkelerin kışa geçişi ile güney yarımkürenin bölgelerindeki artışının ikinci bir dalganın geldiğini gösterdiğini açıkladı.

Bununla birlikte, sonbahardaki salgının, ülkenin enfekte olanları test etme, tanımlama ve izole etme yeteneğinin ve tedavilerin ve hatta deneysel aşının artan kabiliyeti ışığında "tamamen farklı" olacağını vurguladı.

"ABD'de 100 bin ile 200 bin arasında insan ölebilir"

Amerikalı uzman Fauchi, yeni virüsün ABD'de 100 bin ile 200 bin arasında insanı öldürebileceği konusunda uyardı.

Covid 19 için soğuk havanın sıcak ve nemli havadan daha uygun olduğunu öne süren Fauchi, “Bu, hastaların öksürme veya hapşırma yoluyla verdiği damlaların soğukta açık havada daha uzun kalması ve kışın bağışıklık savunmasının zayıflamasıyla açıklanabilir” denildi.

İLGİLİ HABERLER