Dünya
  • 12.9.2019 18:44

Dünyayı sarsan şok olay! İsrail Trump'ı gizlice dinledi

Politico dergisi, İsrail yönetiminin 2 yıldır ABD Başkanı Donald Trump'ı gizlice dinlediğini iddia etti.

Dünyayı sarsan haber, ABD'nin başkenti Washington'dan geldi. Beyaz Saray yakınlarında cep telefonu dinlemesi ortaya çıkarıldı. Amerikan Politico dergisine konuşan eski bir üst düzey ABD'li yetkili, bulunan dinleme düzeneğinin Donald Trump'ın başkanlık koltuğuna oturduğu dönem yerleştirildiğini söylüyor.

ABD'li yetkili, "İsrail'in sorumlu olduğu çok açıktı" ifadesiyle doğrudan Tel Aviv yönetimini hedef aldı. Beyaz Saray ise Politica dergisine yorum yapmaktan kaçındı, halihazırda Beyaz Saray'da çalışan bir yetkili yaşananlardan haberi olmadığını söylemekle yetindi.
 

TEPKİ YOK

Trump yönetiminin bu konuda İsrail'e herhangi bir tepki vermediğine dikkati çekilen haberde, Trump'ın Beyaz Saray güvenlik protokollerine uymayarak arkadaşları ve sırdaşları ile güvenlikli olmayan cep telefonları ile konuştuğu iddia edildi.

Haberde, 2018'de İç Güvenlik Bakanlığının yaptığı bazı testlerde söz konusu cihazların bir kısmının tespit edildiği ileri sürüldü.

İSRAİL AJANI İZİ

Politico'ya konuşan eski bir üst düzey istihbarat yetkilisi, Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), tespit edilen cihazlar üzerinde yaptığı incelemede İsrailli ajanların izine rastladığını açıkladı.

Yetkili, "Bundan İsrail'in sorumlu olduğu oldukça açıktı." ifadelerini kullandı.

İSRAİL'DEN YALANLAMA

İddiaların ABD basınında geniş yer almasının üzerine ABD’deki İsrail Büyükelçiliği Sözcüsü Elad Strohmayer konuya ilişkin açıklamada bulundu. Strohmayer, İsrail'in bahsi geçen cihazları yerleştirmediğini belirterek, “Bu iddialar kesinlikle saçma. İsrail, ABD’de casusluk yapmıyor” dedi.

Netanyahu inkar etti

Haaretz gazetesinin haberi İsrail'e duyurmasıyla, Tel Aviv'de deprem oldu. Başbakan Netanyahu, haberler için "Apaçık bir yalan" dedi. İsrail'in Washington Büyükelçiliği sözcüsü Elad Strohmayer, suçlamaları 'saçmalık' olarak niteledi, "İsrail ABD'de casus operasyonları yürütmez" ifadesini kullandı.

 

Yorumlar (1)

  • - Hadi

    Helal olsun onlara. Hep ABD dinleyecek değil ya. Darısı bizim istihbaratçılara. Hakkımızdaki planları dinleyip, öğrenmeleri ne iyi olur.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER