72 aylıklar okula... İşte 6 yaş hesabı...

12.3.2012 - 00:00

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Alt Komisyon Başkanı Fikri Işık, "6 yaşına girmeyen, 72 ayını doldurmayan hiçbir yavrumuz okula başlamayacak" dedi.

TBMM'de basın mensuplarının sorularını cevaplandıran TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Alt Komisyon Başkanı Işık, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını içeren yasa teklifinde okula başlama yaşının ne olacağı yönündeki bir soru üzerine "Okula başlama yaşını 72 ay yazarak bu tartışmaları bertaraf edeceğiz. Okula başlama yaşını bir yaş erkene alma Komisyonda da alt komisyonda da yoktu. Karmaşadan kaynaklı bir sorun vardı. 6 yaşına girmeyen hiçbir yavrumuz, 72 ayı doldurmayan hiçbir yavrumuz okula başlamayacak" diye cevap verdi.

Işık, Komisyonda konuşma, tartışma imkanı olsa bunları açıklayıp söz konusu maddedeki gerekçe metninin çıkartılmasını isteyeceklerini ifade ederek ancak böyle bir ortamın olmadığını kaydetti.

Türkiye'de okula başlama yaşının bitirilen yaş üzerinden konuşulduğuna dikkat çeken Işık, herkesin 6 yaşı bitirince okula başladığını söylediğini, ancak resmi verilerde bunun 6 yaşına girince okula başlama şeklinde yer aldığını ifade etti. Işık, şöyle devam etti:

"Mevcut okula başlama yaşı aynen devam ediyor. Keşke bugün sizlerle içeriği konuşabilseydik. 8 gündür faşizme uğradığımızı herhalde en iyi bizimle beraber bu görüşmeleri izleyen basın mensupları görüyor. Her şeyin nihayetinin olduğunun bilinmesi gerek. İnşallah Genel Kurulda çok daha olgunlaşmış bir düzenlemeyle yavrularımızın geleceğini şekillendirmiş olacağız." 

Yorumları Oku (6)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
 • GİRDAP
  25.3.2008

  SOL PARTİLERLE KENDİNİ MİLLİYETCİ ZANNEDEN SAĞ PARTİNİN TEK ORTAK NOKTASI ERGENEKON DESTANI

 • DALGIÇ
  23.3.2008

  SOL PARTİLER KORO HALİNDE ŞARKI SÖYLER SAĞ PARTİLERİN KENDİ ÇIKARLARI HAREKETE GEÇER FAKAT BARAJDAN GEÇEMEZLER

 • Zeleme
  21.3.2008

  Bu adam yazıyor polis operasyon yapıyor peki bu bilgileri bu şe.... kim veriyor? ERGENEKON KONUSUNDA SÖZDE YAYIN YASAĞI VAR ADAM KİTAP YAZIYOR BASIN SAVCILARI UYUYOR MU ?

 • kabardey
  21.3.2008

  bin yıllık anlı şanlı bir tarihe tanıklık eden bu topraklar vatansızlara bırakılamayacak kadar kutsaldır ve de azizdir ,anadolu toprağını kanlarıyla,gözyaşlarıyla,alın terleriyle sulayan ecdadımız anadoluyu bizlere emanet etmiştir,kuru gürültülere,lafazanlıklara papuç bırakılamaz,yukarıdaki resim milletimizin özlediği ve arzuladığı şaheserdir,bu şahesere poz verenlerden yine necip milletimiz bir şey istemektedir,,kastı vatan olan vatansızları,ay yıldızlı bayrağımıza yan gözle bakan aymazları,,istiklal marşımıza dil uzatan komünist azınlığı vatan topraklarından söküp atmak,,bunu başarın dileyin milletimizden ne dilerseniz,,bu coğrafya ülkücüsünüde,akıncısınıda bağrına basmasını bilir,,

 • cahit
  21.3.2008

  şamil tayyar yatıyor kalkıyor akplilere kö... yapıyor kemiği bol atıyorlar önüne ya kemik bittimi yine yalakalığa başlar lanet olsun sizin gibi satılık yalakalara sizin gibi satlıklar utanıp sıkılmadan ülkeyi kaosa sürüklüyen amerikan kuklalarına piyonlarına yağdanlık yapmak

 • daha ne yapsın
  21.3.2008

  komşuyu komşu bil duvarını koy bence mhp gerğinide fazlasınıda yapıyo

       Hakkımızda/Künye
       • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
       • Kuruluş : 21 Mart 2001
       • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
       • Editörler
       • Necmi Kurucu
       • Melek Baritoğlu
       2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
       Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.