Yaşam
  • 30.6.2007 11:30

EKMEKTE GRAMAJ SINIRLAMASI KALKIYOR

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Ekmek Tebliği'nde yapmayı planladığı değişiklik ile ekmekte gramaj sınırlandırmasını kaldırmayı öngörüyor. Böylece fırıncılar, istediği büyüklükte ekmek satabilecek. Ancak, ekmekte fiyat serbestisinin, fiyat denetimini zorlaştırmasından endişe ediliyor.
     Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi-Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde yapmayı öngördüğü değişiklik taslağını, kamuoyunun görüşüne açtı. Tebliğ taslağı ile normal ekmekte 200 gramdan başlamak üzere uygulanan gramaj sınırlaması kaldırılıyor. Ayrıca, ekmek çeşitlerine katılacak diğer tahıllara ilişkin alt ve üst limitler getiriliyor. Kepek, yulaf ekmeklerinde katılabilecek tahıllara üst sınırın getirilmesi, tüketicinin korunması açısından önem taşıyor.
     Tam buğday unundan tekniğine uygun olarak ''tam buğday ekmeği'' üretilecek. Kepekli ekmekte, buğday ununa en az yüzde 10, en fazla yüzde 30 kepek ilave edilecek. Kepekli ekmek üretiminde, gıda amaçlı üretilen buğday ve yulaf kepeği kullanılacak.
     Tebliğ taslağı ile normal ekmekte gramaj sınırlaması da kaldırılıyor. Halen normal ekmeğin, 200 gr ağırlıktan başlayarak 50'şer gr artırılmak suretiyle, 250, 300, 350 vb. gramajlarda üretilerek piyasaya sunuluyor.
     Böylece, tüketici, gramaja ve fiyata bakarak daha kolay fiyat karşılaştırması yapabiliyor. Tebliğ değişip, gramaj sınırlandırması kalkarsa, fırıncılar, 45, 50, 60, 75, 125, 275, 300, 320, vb. gramajlarda da ekmek üretebilecek. Bu durumda, tüketicinin fiyat karşılaştırması yapması oldukça zorlaşacak.

İLGİLİ HABERLER