Kör köpeğe köpek desteği
Miley Cyrus'un fanatik manyağı
Köpekbalığının karnından bakın ne çıktı

TIKLA EMEKLİLİĞİNİ HESAPLA!..

Emeklilik hesabında büyük hata!.. Sosoyal Güvenlik Uzmanı Sadettin Orhan kamuda çalışan personeli ilgilendiren çok önemli bir ayrıntıyı kaleme aldı.

SOSYAL Güvenlik Uzmanı Sadettin Orhan kamuda çalışan personeli ilgilendiren çok önemli bir ayrıntıyı kaleme aldı.

TIKLA EMEKLİLİĞİNİ HESAPLA

Bugün, yaklaşık 300 bin kamu çalışanını ilgilendiren çok önemli bir konuya değineceğim; yıpranmalı çalışanların emekliliği.

Eğer kamu personeli olarak;

· Polis,

· MİT mensubu,

· TRT'de haber işleri çalışanı,

· Radyasyona maruz sağlık çalışanı,

ve 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu'nun 32. maddesinde sayılan diğer yıpranmalı görevler kapsamında çalışıyorsanız veya çalışmışsanız, bu yazıyı çok dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

İsterseniz önce bu yazıyı yazmama neden olan yüzlerce sorudan birisine yer vereyim. Bir astsubay okurum diyor ki:

"Sadettin Bey, ben 15.11.1971 doğumlu ve mesleğe 01.08.1989 tarihinde başlamış bir astsubayım. TSK'da bizim emeklilik tarihini hesapladığımız bir program var. Bu programdan hesaplama yaptığımızda emeklilik tarihim 01.01.2014 olarak görünüyor. Ancak sizin hazırlamış olduğunuz EmekliMatik'te yaptığımız hesaplamada 04.03.2013 olarak veriyor. Yani sizin programa göre 8 ay daha erken emekli olabiliyorum. Bizlerin ne kadar zor şartlarda görev yaptığımızı dikkate alırsanız, benim için bu 8 ay çok önemli bir süre. Acaba bu farklılık nereden kaynaklanıyor ve hangi sonuç doğrudur? Emekliliğe hak kazanacağımız tarih bize bildirilmediğinden, sizin vereceğiniz cevap benim ve meslektaşlarım için çok önemli. A.C."

Öncelikle ifade edelim ki, ülkemizde yaklaşık her on yılda bir yapılan köklü değişiklikler sebebiyle, bir kimsenin emeklilik tarihini hesaplamak ayrı bir uzmanlık haline gelmiş durumda. Hele hele polis ve asker gibi fiili hizmet süresi zammı (yıpranmalı) kapsamında çalışan personelin emeklilik tarihini hesaplamak çok daha karmaşık bir konu.

 

İşte ülkemizdeki bu ihtiyacı dikkate alarak, www.sadettinorhan.net isimli sitemizde ücretsiz hizmet veren EmekliMatik programını yazdık. Program çalışmaya başladı başlamasına ama bunun akabinde çok ilginç bir gerçek ortaya çıktı. Meğer bizim programımızdan önce de gerek TSK'da gerekse Emniyet'te, asker ve polislerin emekliliğini hesaplayan birer program varmış ve bu programlar yanlış hesaplama yapıyormuş. Bunu da yukarıda yer verdiğimiz astsubay sorusu gibi yüzlerce soru gelmeye başlayınca anladık.

İşte SGK ve EmekliMatik'in hesaplaması

İsterseniz hâlihazırda SGK'nın ve dolayısıyla EmekliMatik'in, asker ve polis gibi yıpranmalı çalışanların emeklilik tarihini nasıl hesapladığına bir bakalım. Bunu yaparken de yukarıda yer verdiğimiz astsubay okurumun bilgilerini esas alalım.

Astsubay A.C'nin bilgileri şöyle;

Doğum tarihi: 15.11.1971

Mesleğe giriş tarihi: 01.08.1989

23.05.2002 tarihine kadar normal hizmeti: 12 yıl 9 ay 22 gün

23.05.2002 öncesine eklenen fiili hizmet zammı: 5 yıl (SGK 5 yıl eklemektedir)

23.05.2002 öncesi toplam hizmeti: 17 yıl 9 ay 22 gün

23.05.2002 öncesi hizmetine göre tabi olduğu yaş: 48

5 yıllık fiili hizmet zammı düşülünce kalan yaş: 43

Görüldüğü üzere Astsubay A.C, 43 yaşını dolduracağı 15.11.2014 tarihinde emekli olabilecek. Ancak daha hesaplama bitmedi. Zira astsubayımız, 23 Mayıs 2002 sonrasında da çalışmaya ve fiili hizmet zammı kazanmaya devam edeceğinden, 25 yılı (yıpranma dahil) doldurduktan sonra da kazanacağı yıpranma payı, bu 43 yaş şartından da düşülecek ve 04.03.2013 tarihinde emekli olabilecek.

Bu hesaplamayı şuna benzetebiliriz; bir köye doğru yürüyorsunuz ve siz yürüdükçe köy de size doğru yaklaşıyor. Ortada bir yerde buluşuyorsunuz. İşte polis, asker ve diğer yıpranmalı çalışanlar da bir yandan emeklilik yaşına doğru ilerlerken, emeklilik yaşı da kendilerine doğru yaklaşıyor.

Esef Merdoğlu mağduriyetin farkında

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz EMUZDER (Emekli Uzmanlar Derneği) Başkanı Esef Merdoğlu, bu konuda uzman erbaş ve diğer askeri personelin mağduriyetinin farkında. Gerek TSK'da gerekse Emniyet'te hesaplama yapan programlar daha geç tarih verdiğinden, binlerce personel, emekliliği hak ettikleri halde daha geç emekli oluyorlar. Bu gecikme bazen iki yıla kadar çıkabiliyor. Bu meslek gruplarının ne kadar zor şartlarda görev yaptıkları dikkate alınırsa, ortada gerçekten önemli bir sorun var demektir.

Sadettin ORHAN yazdı...

 

Çok Okunanlar

Tayland’da bir restoranın arka kısmında yakalanan dev yılan görenleri ...
Bangladeş'te 13 yaşındaki bir çocuk bisiklet çaldığı iddiasıyla tamamı ...
İslam Slimani kupa töreninde üzerine şampanya dökülmesine böyle tepki ...
6 araştırma şirketi 1 Kasım'da yapılacak olan erken seçimin oylara nasıl ...
Eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun makam otomobili, Antalya’da ...
Ev sahibinden kediye kötü şaka. Brezilya’da çatıya çıkan bir kedi aşağı ...
Bursa’nın piknik ateşinden çıktığı sanılan yangın, rüzgarın da etkisiyle ...
Van'ın Çatak ilçesinde Narlı Jandarma Karakolu ile GSM şirketine ait baz ...
DAEŞ, Kilis sınırına 17 kilometre mesafede bulunan Telrıfat kasabasına ...
Şırnak’ta PKK’lılar Besta taburu üs bölgesi ve yol kontrolü yapan korucu ...
Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Görüş ve önerileriniz için info@habervitrini.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.