Gündem
  • 25.5.2019 09:54

Ekrem İmamoğlu’nun 15 yalanına 15 tokat gibi cevap

İBB’nin sinsi adayı, genel başkanı Kılıçdaroğlu ile yarışıyor... Yavuz hırsız misali panikleyen İmamoğlu’nun İBB’yi hedef aldığı tüm iddialar ‘asılsız’ çıktı. Düzmece tablo yalanıyla başlayan 15 yalanı tek tek çürütüldü.

Gelişen ve büyüyen Türkiye’nin önünü kesmek için her türlü iftira ve kara propagandaya başvuran CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’nun İBB’ye yönelik 15 yalanı elinde patladı. FETÖ’nün kaset operasyonuyla genel başkanlık koltuğuna oturan Kemal Kılıçdaroğlu ile yalancılıkta yarıştan ve her fırsatta ağız değiştiren Ekrem İmamoğlu’nun “İBB’de israf yapılıyor” yönündeki söylemlerinin ‘tamamı yalan’ çıktı. İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, CHP’li İmamoğlu’nun ard arda söylediği yalanları ifşa etti.

İşte madde madde o yalanlar ve gerçekler...

Yalan: Sayıştay’ın denetiminde ortaya çıkan zarar toplamı 753 milyondur.

Doğru: 753 milyon TL kamu zararı, hiçbir Sayıştay raporunda mevcut değildir. Sayıştay raporuna göre, 108 bin 313 TL söz konusudur. Hukuki süreç devam ediyor.

Yalan: Genel sekreterin yazlık, kışlık, baharlık üç arabası var.

Doğru:İBB Genel Sekreteri’nin üç aracı yoktur, sadece bir araç tahsis edilmiştir.

Yalan: Web sitesi için 3 yılda 80 milyon TL harcanmıştır.

Doğru: 3 yıllık süreçte, toplamda 460 iş kaleminin yapımı ile 36 personelin 3 yıllık maaşlarının yanı sıra lisans ücretleri, teknik ekipman, yazılım geliştirilmesi, eğitimler ve bu kapsamdaki satın almaları da içeren işlerin tamamına ödenen ücreti web sitesine ödenen ücret olarak nitelemek büyük bir yalandır.

Fikir projeleri israfı önler

Yalan: Özel kaleme ait 100’den fazla araç bulunuyor.

Doğru: İBB Özel Kalem Müdürlüğüne 8 adet araç tahsislidir.

Yalan: Son 6 yılda sadece tek bir müdürlükte fikir projesi olarak hazırlanan ama uygulanmayan fikir projelerine 226 milyon harcanmış.

Doğru: Fikir projeleri gerçekleştirmek israf değil, tam aksine israfı önlemek için yapılan çalışmalardır. Son 6 yılda tek bir müdürlükte değil, İBB’nin tüm birimlerinde 150’den fazla fikir projesi çalışılmış ve birçoğu uygulanmış olup tamamına ödenen ücret, iddia edilen 226 milyon değil, 50 milyon civarındadır.

İBB’de kaç araç var?

Yalan: İSKİ’de 124 yöneticiye 874 makam aracı düşüyor.

Doğru: İSKİ’de 132 yönetici ve iç denetimci vardır ve farklı segmentlerde 132 adet makam aracı bulunmaktadır.

Yalan: İBB’de 643 yöneticiye 1717 makam aracı düşüyor.

Doğru: İBB’nin kiralık araç sayısı 1798’dir. İBB’de makam aracı olarak hizmet veren farklı segmentlerdeki toplam araç sayısı 643 değil, 120’dir. Bu rakama yurt içi ve yurt dışından gelen misafirler için kullanılan araçlar da dahildir. Diğer araçlar; ambulans, böcek ilaçlama, cenaze işlemleri vb. işler için kullanılmaktadır.

Muhammed Uzun

YENİ AKİT

İLGİLİ HABERLER