Gündem
  • 18.4.2019 23:31

Ekrem İmamoğlu'ndan Demirtaş'a büyük övgü

İmamoğlu'dan Demirtaş'a övgüler!

Edirne cezaevinde tutuklu olarak bulunan eski HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın siyasette aktif olduğu dönemdeki çizgisini beğendiğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Gerçekten de barışçıl, uzlaşmacı ve evrensel değerleri öne çıkaran dili vardı" dedi.

Mazbatasını alarak resmi olarak İstanbulBüyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başlayan Ekrem İmamoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) başkenti Erbil merkezli yayın yapan Rudaw'a konuştu.

Terör örgütü PKK'nın talimatları doğrultusunda siyaseti dizayn etmek isteyen ve teröristbaşı Öcalan için, "Onun heykelini dikeceğiz" gibi birçok skandal açıklamaya imza atan Selahattin Demirtaş'a övgüler dizen Ekrem İmamoğlu, "Sayın Demirtaş'ın siyasette aktif olduğu dönemde çizdiği çizgiyi beğenenlerden biriydim." dedi.

Ekrem İmamoğlu, CHP'li seçmenin de tepkisini çeken skandal açıklamalarına şöyle devam etti:

[Haber görseli]

 Sayın Demirtaş’ın siyasette aktif olduğu dönemde çizdiği çizgiyi beğenenlerden biriydim. Gerçekten de barışçıl, uzlaşmacı ve evrensel değerleri öne çıkaran dili vardı. Bundan da çok mutluluk duydum. Hatta kendi adıma bunun Türkiye için bir fırsat olabileceğini ve birçok duvarı yıkabileceğini de dile getirdim. Bugün de hala aynı kanaatteyim. O dilin geçerli olduğu bu ülkede çok daha mutlu olabileceğimizi görüyorum. Bu bağlamda böyle siyasi bir çizgisi olan bir insanın benim hakkımda pozitif bir şey söylemesi elbette beni mutlu etmiştir. Tabi bu söylem seçmende ne kadar etkili olur, olmaz bu benim tespit edebileceğim bir şey değil. Ama elbette beni mutlu etmiştir" dedi.

"İSTANBUL İLE ERBİL KARDEŞ ŞEHİR OLUR MU?"

İmamoğlu, “İstanbul’un Erbil’i kardeş şehir seçmesini isteriz, bu olur mu?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

Olabilir tabi, konuşuruz. Tabi kardeş şehir politikaları sürdürülebilir olmalı. İlçe düzeyinde de bunu yaparken çok araştırdık. Çünkü bazen anlık karar veriyorsunuz ama çok işlemiyor. İlk önce kardeş kent politikaları ne durumda, neler yapılmış, onları analiz edeceğiz. Ama Erbil artık o bölgenin önemli bir kenti ve önemli bir ticaret merkezi. Orada ticaret yapan çok arkadaşım var ve beklentileri oldukça yüksek. Erbil’in hızlı geliştiğini de biliyorum. Bu bağlamda mutlaka düşünürüz. Karşılıklı diyaloglar kurar, konuşur ve hep birlikte karar veririz.

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    İstanbul ile Şam kardeş oldu gelinimiz oradan değil mi bu ülkede Şivanı AKP lisi ve CHP lisi seviyor neden İstanbul Erbil'le kardeş olmasın daha dün ayaklarının altına kırmızı halı döşüyordunuz grup toplantılarına davet ediyordunuz unuttunuz mu o mutlu günleri!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER