Dünya
  • 30.9.2011 16:48

EL KAİDE'NİN 3 NUMARALI İSMİ ÖLDÜRÜLDÜ

Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında el Evlaki'nin "birkaç yandaşıyla birlikte öldüğü" söylendi ancak ayrıntıya girilmedi. Hava saldırısını ABD'nin insansız uçaklarının mı, Yemen ordusunun mu düzenlediği henüz bilinmiyor.Ailesi Yemen kökenli olan Enver el Evlaki, ABD'de doğmuştu. Aralık 2007'den beri Yemen'de firarda olduğu tahmin ediliyordu. Amerikan yönetimi Teksas'taki Ford Hood üssü saldırısı, 2009 Noeli'nde Detroit'e giden bir yolcu uçağına saldırı girişimi ve New York'taki Times Meydanı'na bomba koyma girişimi gibi bir dizi eylemden sorumlu tuttuğu Evlaki'yi "özel küresel teröristler" listesine almıştı.
Evlaki'nin Amerikan istihbaratı CIA'in suikast listesinde olduğu da söyleniyordu. 1990'larda ABD'nin San Diego kentindeki bir caminin imamıyken, daha sonraki yıllarda 11 Eylül saldırılarına katılacak olan Halid el Midhar ve Navaf el Hazmi, el Evlaki'nin cemaati arasındaydı. Enver el Evlaki geçen Kasım'da yayınlanan bir video kaydında "şeytanların partisine" katıldığını söylediği Amerikan vatandaşlarının öldürülmesi çağrısı yapmıştı.
Bundan birkaç hafta sonra Şabva eyaletinde düzenlenen bir hava akınından kurtuldu. Akında en az 30 militan ölmüştü. Yemenli yetkililer, 2009 ve 2010 yıllarında da el Evlaki'nin hava akınlarında öldüğünü ilan etmişlerdi. BBC

İLGİLİ HABERLER