Ekonomi
  • 30.6.2010 09:30

ELEKTRİKTE İNDİRİM GERİ ÇEKİLDİ

ANKARA - Kurul, abone gruplarına göre yüzde 3,2 ile yüzde 4,49 arasında değişen indirim kararını, TETAŞ'ın maliyet artışlarının yansıtılmasına ilişkin talebi üzerine geri çekerek, mevcut tarifenin devamına karar verdi.
Buna göre, elektrikteki mevcut tarifeler Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında da devam edecek.
EPDK, 23 Haziran 2010 tarihinde elektrik fiyatlarını, abone gruplarına göre yüzde 3,20 ile yüzde 4,49 arasında değişen oranlarda ucuzlatma kararı almıştı. 21 elektrik dağıtım şirketinin yeni perakende elektrik satış tarifelerinin görüşülerek karara bağlayan Kurul, bu kapsamda 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere dağıtım şirketlerinin sattıkları sanayi elektriğinin fiyatında yüzde 3,89, konutlarda kullanılan elektriğin fiyatında da yüzde 3,65 oranında indirime gitmişti.
Buna göre ''dağıtım şirketlerinden enerji alan sistem kullanıcılarının'', fon ve vergiler hariç olmak üzere, tek terimli tarifelerde, orta gerilim sanayi elektriğinin kilovat saat fiyatı 18,434 kuruştan 17,716 kuruşa, mesken elektrik fiyatı da 21,659 kuruştan 20,869 kuruşa düşmesi öngörülüyordu.
1 Temmuzdan itibaren 3 ay süreyle geçerli olacak indirim ile ticarethane elektrik fiyatı da yüzde 3,77 oranında azalışla 25,238 kuruştan 24,286 kuruşa düşmesi, doğrudan dağıtım şirketinden enerji alan iletim sistemi kullanıcısı tüketicilere de indirimin yüzde 4,49 oranında yansıması bekleniyordu.

BAKAN YILDIZ EPDK'YI ADRES GÖSTERDİ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik fiyatlarına müdahalelerinin söz konusu olmadığını bildirdi.
EPDK'nın elektrik fiyatlarındaki indirim kararını neden geri çektiğinin sorulması üzerine Yıldız, elektrik fiyatlarının otomatik fiyatlandırma mekanizması çerçevesinde belirlendiğini söyledi.
Yıldız, ''Bildiğiniz gibi TETAŞ'ın, EÜAŞ'nin, DUY'un ve farklı kurumların fiyatlarla alakalı talepleri EPDK havuzuna konur. EPDK havuzundan çıkacak karar 1 Temmuz'dan önce açıklanır, mekanizma bu. Bu anlattığım süreç ihmal edildi zannediyorum. Bu konuyu EPDK'ya sorun isterseniz'' dedi.
Bir gazetecinin ''Enerji Bakanlığının herhangi bir müdahalesi oldu mu?'' şeklindeki sorusu üzerine Taner Yıldız, ''Olamaz. Enerji Bakanlığının fiyatlara müdahalesi olamaz. İsterseniz bunun detaylarını EPDK ile konuşun'' yanıtını verdi.

TOPTAN ELEKTRİK FİYATLARI ARTTI
Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt Anonim Şirketinin (TETAŞ) dağıtım şirketlerine sattığı elektrik fiyatı yarından geçerli olmak üzere 0,35 kuruş arttı.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konuyla ilgili kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
Karara göre, 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren TETAŞ tarafından dağıtım bölgelerinde faaliyet gösteren Perakende Satış Lisansına Sahip Bölgesel Dağıtım Şirketlerine, 15,28 Krş/kWh'den satılan aktif enerji bedeli 15,63 Krş/kWh olarak değiştirildi.

İLGİLİ HABERLER