Gündem
  • 21.12.2005 18:08

ELTON JOHN EVLENDİ

LONDRA (İHA) - Dünyaca ünlü İngiliz pop sanatçısı Elton John bugün Windsor'da yapılan sade bir nikah töreniyle uzatmalı sevgilisi David Furnish ile evlendi.
BBC'nin Türkçe internet sitesi "www.bbc.co.uk/turkish" adresinde yer alan habere göre, Britanya'nın İngiltere ve Galler bölgelerinde eşcinsel evliliklerine izin veren yasanın yürürlüğe girdiği ilk gün nikah kıyan sanatçı Elton John (58), sevgilisi David Furnish (43) ile 11 yıldır birlikte yaşıyordu. Yasada, Türkçe'ye "eşcinsel hak ortaklığı" diye çevrilebilecek bir isim verilen resmi eşcinsel birlikteliği, evlilik kurumu ile aynı hukuki sonuçları doğuruyor.
Adına resmen evlilik denilmese de nikah kıyan eşcinsel çiftlere, sosyal haklar ve ödenekler, emeklilik ve miras konularında evlilik kurumuyla aynı haklar tanınıyor.
Yasa, Britanya'nın Kuzey İrlanda bölgesinde önceki gün, İskoçya'da ise dün yürürlüğe girdi ve ilk eşcinsel nikahlar bu bölgelerde de kıyıldı.
Sade bir nikah töreninin yapıldığı ve çiftin siyah takım elbiseleriyle giriş ve çıkışlarının yüzlerce basın mensubu ve büyük bir halk kitlesi tarafından izlendiği Windsor'daki belediye binasında, geçen Nisan ayında da İngiltere tahtının varisi Prens Charles, sevgilisi Camilla Parker Bowles ile evlenmişti.
Sadece Elton John ile David Furnish'in ailelerinin katıldığı saat 11.00'deki nikah töreninden sonra, Sir Elton John ile eşi Furnish'in Windsor'daki malikanelerinin bahçesinde kurulan iki dev çadırda düzenlenen partiye ise 700 eşcinsel çift davetliydi.

İLGİLİ HABERLER