Gündem
  • 27.4.2022 13:07

Emekli ve memur için çifte zam! İşte Temmuz'da beklenen zam oranı

Bir yandan emekli ve memur zammı için belirleyici olacak veriler gelmeye devam ederken bir yandan da Temmuz zammı ve uygulanacak düzenlemeler hakkında açıklamalar geliyor. Yaklaşık 2 ay sonra 'Emekli ve memur maaşları ne kadar olacak' sorusu netleşecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Enflasyonun tahribatını da ortadan kaldıracak çalışmalar önümüzdedir" diyerek bunların adım adım kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı.

Emekli ve memur maaşı için büyük önem arz eden 3 enflasyon verisi açıklandı. Bunun yanında Merkez Bankası Piyasa Beklenti Anketi göre 6 aylık tahmin edilen enflasyon oranı da netleşti. Hükümet, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla öncelik sırasına göre, 'Vatandaşlar enflasyona ezdirilmeyecek' parolasıyla meseleleri adım adım çözüme kavuşturuyor. Son olarak Bakan Bilgin'in yaptığı peş peşe açıklamalar emekli ve memur için Temmuz zam oranının yanında sosyal denge ve refah artışlarıyla beraber ek zamları gündeme getirdi. İşte detaylar...

ADIM ADIM ÇÖZÜLÜYOR

2022 yılının ilk adımı asgari ücret meselesinin çözüme kavuşturulması oldu. Asgari ücret 2022 yüzde 50,5 ile yarım asrın en büyük artışı olarak kayıtlara geçti.

HEM İŞÇİ SEVİNDİ HEM İŞVEREN

Bunun yanında, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda asgari ücret üzerinden gelir ve damga vergisi kaldırılarak işçinin yanında işverenin de elini rahatlatan bir gelişme yaşandı.

SIRADA 3600 EK GÖSTERGE VAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Memur-Sen ile yaptığı toplantıların ardından memurun ek gösterge sorununu ortadan kaldıracak çalışmada sona geldi. Kapsamlı bir şekilde ele alınarak taslak metinlerin oluşturulduğu düzenlemede detaylar Mayıs ayında kamuoyu ile paylaşılacak.

EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ 2022 YILI BİTMEDEN YASALAŞACAK

Milyonlarca memurun beklediği ek gösterge düzenlemesi, kamuda çalışma barışını bozmadan, kadro unvanı, görevin önemi, sorumluluk düzeyi ve hiyerarşik yapı eksenli kamu personelinin geneline yönelik bütüncül bir çalışma içerisinde ele alınıp kademeli geçiş ile değerlendirilerek 2022 yılı bitmeden yasalaşacak.

EMEKLİ VE MEMUR İÇİN ÇİFTE ZAM

Tüm bunlara ek olarak memur maaşları için Ocak 2022 dönemindeki gibi ilave refah artışı yapılacak. Ocak 2022 zam döneminde memur ve memur emeklisi ilave yüzde 2,5'luk ek zam almıştı.

Öte yandan Temmuz ayı emekli zammı ile beraber yine sosyal refah düzenlemesi çerçevesinde emekli maaşları ile ilgili yeni düzenleme yapılacağı açıklandı.

BAKAN BİLGİN'DEN EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN SÜRPRİZ AÇIKLAMA

İşçileri, emeklileri ve memurları enflasyona ezdirmeyeceklerini açıklayan Bakan Bilgin, son olarak emeklileri sevindiren açıklamayı yaptı. Bakan Bilgin en düşük emekli maaşının Temmuz ayında Ocak'ta olduğu gibi artırılacağını açıkladı.

OCAK 2022'DE EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI REKOR DÜZEYDE ARTTI

Ocak 2022'de en düşük emekli maaşı yapılan sosyal refah düzenleme çerçevesinde yüzde 66 artış ile 1.500 liradan 2.500 liraya yükseltildi. Temmuz ayında uygulanacak en düşük emekli maaşı ile ilgili detaylar 1 Mayıs'ta Bakan Bilgin tarafından duyurulacak.

BAKAN BİLGİN: ÇOK CİDDİ BİR RAHATLAMA OLACAK

Enflasyon üzerinden yapılacak bir hesaplama ile bir artış yapılacak sorusuna yanıt veren Bakan Bilgin, "Elbette içinde enflasyon olacak. Ama ağırlı olarak sosyal refah düzenlemesi olarak değerlendirmek gerekir. Enflasyonun tahribatını önleyecek düzenle olacak. Çok ciddi bir rahatlama olacak" ifadelerini kullandı.

SOSYAL REFAH ARTIŞI MECLİS'TEN GEÇTİ: YENİ DÜZENLEMELERİN ÖNÜ AÇILDI

Memur ve memur emeklisi için ek zam ve SSK-Bağ-Kur emeklisinin taban maaşının yükseltilmesini içeren torba yasa teklifi Meclis'ten geçerek Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla yürürlüğe girdi.

EMEKLİ ZAMMI TEMMUZ 2022'DE NE KADAR OLACAK?

Temmuz 2022'de SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak 2022'de olduğu gibi 6 aylık enflasyon kadar maaş zammı alacak. Bunun yayında Bakan Bilgin'in açıkladığı gibi sosyal refah düzenleme ile yeni maaşlar için ek zamlar gündeme gelecek.

MEMURLAR TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI VE ENFLASYON FARKI ALACAK

Memurlar, Temmuz ayında 2021 yılında belirlenen yüzde 7 toplu sözleşme zammı ile 2022'nin ilk altı ayındaki enflasyonun yüzde 7,5'inin üzerindeki kadar farkı zam olarak hesaplarında görecek.

MAAŞ ZAMMI HESAPLARINDA ENFLASYON BELİRLEYİCİ OLACAK

Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası emekli ve memur zammı büyük oranda netleşecek. Öte yandan Merkez Bankası'nın piyasa anketine göre hesaplanan rakamlara göre 6 aylık enflasyon oranının yüzde 34.62 olması bekleniyor.Eğer beklenen enflasyon gerçekleşirse; SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 34,62 Temmuz zammı alacak.

İLGİLİ HABERLER