Spor
  • 31.3.2006 12:52

EMRE KANAATE GÖRE CEZA ALMIŞ!

İSTANBUL - Türkiye-İsviçre maçında yaşanan olaylarla ilgili FIFA Disiplin Kurulu tarafından 6 maçla cezalandırılan Emre Belözoğlu ile ilgili gerekçeli karar kafaları karıştırdı.
Futbol Extra Dergisi'nin Nisan sayısında yer alan FİFA Disiplin Kurulu'nun 9 sayfalık gerekçeli kararında kurulun Emre Belözoğlu'nu Alman ve İsviçreli gazetecilerin beyanlarına dayanarak kanaate göre cezalandırdığı ortaya çıktı. Karşılaşmanın FIFA güvenlikçisi, gözlemcisi ve temsilcilerinin raporlarında direkt olarak suçlanmayan ve video kayıtlarına göre de bir saldırı eylemi tespit edilemeyen Emre'nin 6 maç ceza almasında en önemli rolü Alman ARD Televizyon muhabiri Nick Gölüke'nin oynaması dikkat çekti. FIFA Disiplin Komitesi'nin Emre Belözoğlu ile ilgili 9 sayfalık gerekçeli kararında öne çıkan bazı önemli satırbaşları ise şöyle:
"- Rafael Wicky ifadesinde tünelde sırtına vurulduğunu, ancak vuranın kim olduğunu göremediğini, arkasına dönüp baktığında iki Türk oyuncunun geldiğini, bunlardan birinin Emre Belözoğlu olduğunu, kendisine vuran kişinin Emre olabileceğine inandığını söylemiştir.
- Maçın video kayıtlarına göre ise Emre'nin maçın sonunda yedek kulübesinden fırlayarak tünele girdiği, soyunma odalarının önündeki güvenlik kamerasından alınan görüntüye göre de üç tane güvenlik görevlisinin Emre'yi durdurabilmek için çok büyük bir güç kullanmak zorunda kaldığı görülmektedir.
- ARD Televizyonu muhabiri Nick Golüke 25 Ocak 2006'daki duruşmasında Emre Belözoğlu'nun İsviçreli oyunculara ve bazı yetkililere eliyle ve yumrukla bir defadan daha fazla vurduğunu gördüğünü; Emre Belözoğlu'nun vahşileştiğini, oyuncuları kovaladığını, olayın bar kavgasını hatırlattığını fakat İsviçreli oyuncuların burada olayları başlatan değil de kurbanlar olduğunu söyleşim, Emre'nin bu olaylarda aktif bir rol aldığını ortaya koymuştur.
- İsviçreli televizyon muhabirleri Ignaz Derungs, Reto Gafner ve Thomas Vinau'nun da kurul tarafından ifadelerine başvurulmuştur.
- Sonuç olarak, komite Rafael Wicky'nin doğru söylemediğine inanmak için hiçbir sebep olmadığı kanaatine varmıştır. Çünkü Wicky eğer Emre Belözoğlu'nu gerçekten yapmadığı bir şeyle suçlamak isteseydi, saldırganı göremediğini söylemezdi.
- Komite Rafael Wicky'nin ifadelerinde çelişki bulunmadığına, bunun da Emre'nin İsviçreli oyunculara saldırmış olabileceğini gösterdiğine; Valon Behrami'nin ifadesinin de Emre'nin İsviçreli oyunculara saldırdığı şüphesini artırdığına inanmıştır.
- Soyunma odalarının önündeki kameralar Emre'nin güvenlik güçleri tarafından güçlükle zaptedilmeye çalışıldığını, onun da kızgın bir şekilde bu engellemeye direndiğini ortaya koymuş, Emre'nin komiteye bu engellenmesiyle ilgili konuda mkul bir neden gösteremediğine kanaat getirmiş, 29 Kasım 2005'teki ifadesiyle 6 Şubat 2006'daki ifadeleri arasında çelişki olduğuna karar vermiştir.
- Komite, Alman gazeteci Nick Golüke'nin Emre konusundaki ifadelerinin net ve bütün şüphelerden uzak olduğuna, sadece teşhis edebildiği isimleri vererek güvenilirliğini güçlendirdiğine ve hakkında herhangi bir önyargıya rastlanılmadığına kant getirmiş, Almanya'da resmi bir televizyonda çalışan ciddi ve profesyonel bir gazeteci olduğu görüşünde birleşmiştir.
- İsviçre televizyonundan muhabir Reto Gafner, kamera görevlileri Thomos Vignau ve Ignaz Derungs da Alman meslektaşları Nick Golüke'nin bahsettiği Emre'nin içinde bulunduğu arbedeyi gördüklerini, hatta aynı kişilerin kendilerine de saldırdığını ifade etmişlerdir.
- Komiteye göre Emre'nin sahadan fırlayarak tünele koşmasıyla, Nick Golüke'nin ifadesi paralellik taşımakta, bu fırlayış Nick Golüke'nin Emre hakkında 'vahşileşmişti' kelimesiyle yine paralellik göstermektedir.
- Komite, saldırının aydınlığa kavuştuğuna, toplanan tüm argümanlar sonrasında Emre Belözoğlu'nun gerçekten İsviçreli oyunculara ve yetkililere saldırdığına ikna olmuştur.
- Komite rakibine elle ve yumrukla saldırdığına inandığı Emre Belözoğlu'nun FIFA Disiplin Talimatı'nın 48. madde 1. paragraf, 43. madde 2. paragraf ve 20. madde 3. paragrafa göre cezalandırılmasına ve ayrıca bu saldırının mükerrer olduğuna ve hiçbir hafifletici sebep olmadığına karar vermiştir.
- Komite futbolcunun yaşını göz önünde bulundurarak (7 Eylül 1980) Emre'nin tecrübeli bir oyuncu olduğuna, yaptıklarını gençliğe ve tecrübesizliğe vermenin mümkün olamayacağına, çok sayıda uluslararası maç oynayan böyle bir profesyonel futbolcunun bu davranışın sonuçlarının ne getireceğinin bilinci içinde olması gerektiği kararına varmıştır."

İLGİLİ HABERLER