Gündem
  • 29.1.2018 00:10

En büyük Kürt aşiretindan Türkiye'ye büyük destek

El-Bab'ın en büyük Kürt aşiretinden Türkiye'ye destek

Fırat Kalkanı bölgesinde en büyük Kürt aşireti olarak bilinen Didan'dan Zeytin Dalı Harekatı'na destek geldi. Aşiretten yapılan açıklamada, "Afrinliler bizim insanımız, akrabalarımız, dostlarımız ve canlarımızdır. PKK Afrin'de, Kürt ve Arap halkına zulmediyor. PKK, kızlarımızı götürüp savaştırıyor. Bunu kabul etmiyoruz. PYD/PKK terörist bir örgüttür" diyerek Zeytin Dalı Harekatı'na destek verdi.

Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında toprakları terör örgütü DEAŞ'tan temizlenen bölgelerde yaşayan Kürtler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ve ÖSO'nun başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'na destek verdiklerini belirterek, harekatın başarılı olmasını diledi.

TSK ve ÖSO'nun başlattığı Fırat Halkanı Harekatı kapsamında DEAŞ'tan temizlenen Suriye'nin kuzeyindeki Azez ve Bab ilçelerinde ağırlıklı olarak yaşayan Kürt Didan aşiretinden, Zeytin Dalı Harekatı'na destek geldi.

 

 
 
Fırat Kalkanı bölgesinde en büyük Kürt aşireti olarak gösterilen Didan'dan Zeytin Dalı Harekatı'na destek geldi.nn

Didan aşireti lideri Abdulkadir Haydar Ağa, şöyle konuştu:

Türkiye ile ilişkilerimiz çok iyi ve Türkler bizim kardeşlerimizdir. Allah Türkiye hükümetinden razı olsun ve üzerimizdeki zulüm bir an önce ortadan kalksın.

Afrin halkı ile yakın ilişkiler içerisinde olduklarını belirten Haydar Ağa, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Afrinliler bizim insanımız, akrabalarımız, dostlarımız ve canlarımızdır. PKK Afrin'de, Kürt ve Arap halkına zulmediyor. Biz PKK'yı istemiyoruz, ona karşıyız. PKK, kızlarımızı götürüp savaştırıyor. Bunu kabul etmiyoruz. PYD/PKK terörist bir örgüttür. Bizim için PKK ile Esed rejimi arasında bir fark yoktur ve biz bu yüzden onları istemiyoruz."

Azez'in el Guz köyünde yaşayan Kürt Ebu Yahya da "Afrin halkı ve biz PKK'ya karşıyız. Afrin halkı PKK'lı değildir, onu desteklemiyor. PKK'ya karşı yapılan operasyonu destekliyoruz. Burada operasyonun başarıya ulaşmasını diliyor ve bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

 

 
 
Türkiye’nin, sınırlarını terör örgütleri DEAŞ ve PKK/PYD’den temizlemek için 24 Ağustos 2016’da başlatarak tamamladığı Fırat Kalkanı Operasyonu, yüzbinlerce sivilin kendi topraklarına dönerek istikrarlı bir yaşama kavuşmalarını sağlarken, PKK/PYD'nin terör koridoruyla Akdeniz'e çıkma hayaline darbe indirdi.

İLGİLİ HABERLER