Dünya
  • 20.9.2013 09:03

En çok zengin hangi ülkede ?

Bölgede 5 bin 300 süper zengin yaşadığı ve servetlerinin toplam değerinin 880 milyar doları bulduğu kaydedildi.

Sadece %2,6'sı

Rapora göre; Ortadoğu, tüm dünyadaki süper zenginlerin sadece yüzde 2,6'sına ev sahipliği yapıyor. En hızlı büyümeyi kaydetmesine rağmen bölge ülkelerin diğerlerine kıyasla çok daha geride kaldığı vurgulandı.

Ortadoğu'da Suudi Arabistan birinci

Bölgenin en büyük ekonomisine sahip Suudi Arabistan'daki süper zengin sayısı ise bin 360 olarak açıklandı ve bu kişilerin serveti 285 milyar doları buldu. Krallıktaki 64 milyarderin serveti 204 milyar dolara ulaşırken incelenen ülkeler arasında bunun en yüksek oran olduğu belirtildi.

Bunun yanı sıra krallıktaki süper zenginlerin ancak üçte birinden az kısmının 'kendi çabasıyla çok zengin hale geldiği' ifade edildi.

Diğer Ortadoğu ülkeleri

Ortadoğu'da ikinci sırada bin 50 süper zengin (190 milyar dolar) ile Birleşik Arap Emirlikleri yer alırken, ardından 37 süper zengin (45 milyar dolar) ile Kuveyt geldi.

Uzmanlar, süper zengin sayısındaki artışın kısmen 'Arap Baharı'na bağlı olduğunu ve siyasi olaylar sonrasında artan petrol fiyatlarıyla hükümetlerin yatırıma yöneldiğini ve ekonomik gelişmenin görüldüğünü söyledi.

Servet raporuna göre; küresel olarak süper zengin sayısı yüzde 6.3 artış göstererek 199 bin 235'e çıktı. Bu şahısların serveti yüzde 7.7 artarak 27 trilyon 770 milyar dolara ulaştı.

En çok süper zengine sahip ülke

Dünyada en çok süper zengine 70 bin 485 kişi ile Amerika Birleşik Devletleri ev sahipliği yaptı. Bu kişilerin serveti 9 trilyon 68 milyar dolar olarak tahmin edildi.
 

İLGİLİ HABERLER