Gündem
  • 13.4.2021 21:20

Erdoğan: 15 günlük kısmi kapanma uygulaması kararı aldık

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Ramazan ayının ilk 2 haftasında kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında koronavirüs gündemiyle toplandı. Herkesin merakla beklediği Beştepe'deki kritik toplantı, yaklaşık 3,5 saat sürdü.

Toplantı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayı içerisinde alınacak tedbirleri açıkladı:

"KISMİ KAPANMA UYGULAMASINA GEÇİYORUZ"

"Artan vakalar, bizi yeniden tedbirleri sıkmaya yöneltti. Ramazan ayının ilk haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulanmasına karar verdik. Şayet beklediğimiz iyileşmeyi sağlayamazsak daha sıkı tedbirler gelecektir.",

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye'nin terör tehdidine maruz kalmamasını sağlıyoruz. Salgınla mücadelemize devam ederken demokrasi ve kalkınma hedeflerimize doğru kararlılıkla yürüyoruz. Ülkemizi yeni ve sivil bir anayasaya kavuşturma gayretimiz devam ediyor.

Türkiye'nin reel ekonomik durumunu yansıtmayan finansal dalgalanmalara karşı tedbirleri uyguluyoruz. Tüm üretim merkezlerinde gözle görülür bir hareketlilik var. Taleplere yetişmek için yeni yatırımlar yapılıyor.

Salgının ülkemizi etkilediği ilk günden itibaren işleri aksayan tüm kesimleri destekliyoruz.

Çiftçilerimize bu yıl için 24 milyar liralık destek bütçesi ayırdık. Bununla da yetinmedik, ürünleri çürümek üzere olan patates ve soğan üreticilerine müjde verdi. Ürünlerin belirli bir kısmını satın alarak ihtiyaç sahibi ailelere hibeye başladık. Son üç günde 7 bin 500 ton patates ve soğan 15 ilimize sevk edilmiştir.

Gençlerin üniversiteyi bitirmeden, stajla birlikte, istihdamının sağlanması için talimat verdik. İş hayatında giderek etkin hale gelen kadınlarımıza teşviklerimizi sürdürüyoruz.

Belirli şartlara sahip özel sektör işletmelerine 100 bin lira kredi imkanı sağlayacağız.

Yeni koronavirüs tedbirleri

Herkesi teenniyle hareket etmeye, hayırda yarışmaya davet ediyorum. Türkiye salgının sağlık boyutunu başarıyla yürüttüğü gibi alınan tedbirlerin olumsuz etkilerini azaltma konusunda en başarılı ülkeler arasında özellikle yer alıyor. Avrupa başta olmak üzere pek çok yerde yaygın şekilde süren kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılması planlamalarının gerisinde kalmamak için gayret gösteriyoruz.

Aşılamada toplamda 19 milyonu bulan rakamımızla dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz. Tedarik imkanlarını genişleterek bu rakamı hızla arttırmak için tüm kapıları zorluyoruz. Ancak vaka ve vefat sayılarımızın artış gösterdiği durumlarda ister istemez tedbirleri sıkılaştırmaya mecbur kalıyoruz.

"Ramazan ayının ilk iki haftasında kısmi kapanma uygulanacak"

Son dönemde bilhassa büyük şehirlerde artan vaka ve vefat sayıları tedbirleri yeniden sıkılaştırmaya yöneltti. Her ne kadar sağlık sistemimizi zorlayacak durumda olmasak da bu gidişatta geri kalamazdık.

Bugünkü toplantımızda süreci tüm boyutlarıyla yeniden değerlendirdik. Bu çerçevede Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulanmasına geçiyoruz.

Amacımız iki haftalık süreçte vaka ve vefat sayılarında önemli oranda düşüş sağlamaktır. İki haftalık dönemde hedeflediğimiz tabloda beklediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecektir.

Hafta içi kısıtlama saati değişti

Aynı şekilde aşı sırası gelenlerin de bu imkanı derhal değerlendirmelerini istiyorum. Aşının vaka ve vefat sayılarını düşürmekte etkisi gözlem ve rakamlarla tespit edilmiştir. Geçmişte de tecrübe ettiğimiz kısmi kapanma çerçevesinde, hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulaması sürerken hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması akşam 19 ve sabah 5 olarak güncellenmiştir. Zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatlere izin verilmeyecektir.

65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını getiriyoruz. Kamuda saat 16.00'da bitecek şekilde dönüşümlü çalışma, hamileler ve 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.

Şartları uygun olan özel sektör firmaları bu yönde teşvik edilecek. Eğitimde sınav sürecinde olan 8 ve 12. sınıflar, okul öncesi eğitim dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir.

Bazı işletmeler bayram sonrasına kadar hizmet veremeyecek

Yeme içme hizmetini veren kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri yerler faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecek. Lokantalar Ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel al sistemiyle çalışacak. Düğün, nikah, nişan, kına, genel kurul ile toplantılar ile kapalı alanda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir.

Oteller sadece kendi müşterilerine sınırlandırılmış şekilde hizmet verecek sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacak. Evlerde toplu iftar gerçekleştirilemeyecek. Konaklama tesislerinde toplu iftar gerçekleştirilemeyecektir. Uygulama yarın akşam saatiyle başlayacaktır. Konuyla ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığınca bu akşam yayınlanacak genelgede belirtilecektir. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Kalın sağlıcakla...

İLGİLİ HABERLER