Gündem
  • 10.3.2021 13:11

Erdoğan : 2 milyar 100 milyonluk 3 gemiyi 450 milyon dolara aldık Bay Kemal

Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada 'Koronavirüsle mücadele kapsamında kontrollü normalleşme dönemiyle ilgili olarak da ''Haftaya yapacağımız kabine toplantımızda illerimizdeki gelişmeleri değerlendirerek normalleşme haritamızı güncelleyeceğiz'' diye konuştu.

AKKUYU TEK BAŞINA ELEKTRİK ÜRETİMİNİN YÜZDE 10'UNU KARŞILAYACAK

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, 4800 megavatlık kurulu gücüyle elektrik üretecektir. Bu tesis tek başına ülkemizin elektrik üretiminin yüzde 10'unu karşılayacak. Bay Kemal bunlardan anlar mısın? Yanındaki çantacıların bunlardan anlar mı? Kafa yorun da millet sizi adam sansın.

SİZ TARİHİNİZE BAKIN

Kalkınmanın temel altyapısı olan enerji konusunda geçtiğimiz 18 yılda takdire şayan gelişme gösterdiğimizi kimse inkar edemez. Bunlar istedikleri kadar inkar etsinler, biz işimize bakıyoruz. Maliyeciyim falan diyor ama bunun maliyeci olması bu rakamları değiştirmez, biz işimize bakalım.

SONDAJ GEMİSİ KANUNİ, NİSAN'DA SONDAJA BAŞLAYACAK

Artık karşımızda, geçtiğimiz yıl kullandığı elektriğin yüzde 63'ünü yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elde eden bir Türkiye var. Bunlar içinde de yerli enerji kaynaklarına dayalı kurulu gücümüz 19 bin megavattan 61 bin megavatın üzerine çıktı. Kalkıp da sen bize Merkez Bankası'nın şu kadar parası nereye gitti, ne oldu diye sorma. Siz tarihine bakın. Sizin döneminizde Merkez Bankası'nın rezervleri nasıl buharlaştı, onun hesabını verin. Üçüncü derin deniz sondaj gemisi Kanuni, Filyos Limanı'nda sondaja hazırlık çalışmalarına devam ediyor. O da inşallah Nisan'da sondaja başlayacak. Türkiye, üç sondaj gemisini 450 milyon dolara mal etmiştir. Şayet bu gemileri sıfırdan inşa ettirmeye kalksaydık, 2 milyar 100 milyon dolar ödememiz gerekecekti. Anladın mı bay Kemal? Derin sondaj alanında Türkiye'nin önde gelen bir kaç ülkesinden biri olduk. Bu kazanımları sağlayan sayın Berat Albayrak ve Fatih Dönmez'e ben teşekkür ediyorum.

Doğal gaz imkanı sunulan nüfusun oranı son 10 yılda yüzde 25'ten yüzde 84.4'e çıktı. Bu refah düzeyinin nereden nereye geldiğini gösteriyor. Artık kömür kullanan ev neredeyse kalmadı. Büyük oranda vatandaşlarımız doğal gaza geçiyor. Bugün 81 ilin tamamında doğal gazdan istifade ediliyor. Biz ülkemize bu hizmetleri kazandırırken tek muhatabımız milletimizdir. Bunlar da yalan akşam başka, sabah başka. Milletimizden alamadıkları iktidar vizesini, ülkesinin felaketinde arayacak kadar muvazeneyi yitirenler olabiliyor. Bunlara da yanlış yolda ilerlediklerini anlatmaya çalışıyoruz, hep birlikte çalışacağız. Bunlara yanlışlarını anlatıyoruz. Şahsımıza, ailemize, Meclis’teki, partideki, hükümetteki çalışma arkadaşlarımıza saldırarak bizi yolumuzdan alıkoyabileceklerini sananları acı bir tebessümle takip ediyoruz.

MİLLETİN VAKTİNİ BOŞA HARCAMAYIN

Geçtiğimiz İzmir İl Kongresi'nde muhalefete bizlerle nasıl yarışacaklarını gösteren bir tüyo vermiştim. ''Bunlar 132 yeni üniversite açtı, biz 264 üniversite açacağız'' demektir eğer bizimle yarışa gireceklerse... Muhalefete düşen 'Bunlar sınırlarımız içinde bir dönem 10 binlerle ifade edilen terörist sayısını 300'ün altına düşürdü, biz bir bile tane bırakmayacağız' demektir.  'Bunlar 600 yeni baraj yaptı, biz 1200 yeni baraj yapacağız' demektir. Eğer bu hedefleri kuru sözle bile ifade edemiyorsanız lütfen milletin vaktini boşa harcamayın. Şayet kamuoyunun önüne şöyle en basitinden bile olsa bir projeyle çıkamıyorsanız, ülkenin enerjisini boş yere heba etmeyin. Siyaseti hayırda rekabet haline dönüştüremiyorsanız, yalan ve iftirayla şerrinizi kimseye bulaştırmayın. 2023 seçimlerinde de vizyonda, hedefte, projede kendimizle yarılmaya devam ederiz. CHP'nin referans verdiği belediyelerde ortaya koyduğu görüntüler hiç de iç açıcı değildir. CHP'nin çöp-çukur-çamur dediğimiz belediyecilik anlayışının ağrı bedellerini ödemiştir Türkiye. Bugün yeniden çeşitli şehirlerdeki ilçelerde sokakları dolduran çöp yığınları görüyoruz. bugün yeniden her yağmurda su altında kalan binalar görüyoruz. İşçinin, emekçinin, çalışanların isimlerini dillerinden düşürmeyen CHP'nin belediyeciliğinin ülkeyi getirdiği hal ortadadır. Parti teşkilatlarındaki, belediyelerindeki, yanlarında yörelerinde tuttukları kesimler arasındaki taciz, tecavüz, hırsızlık, arsızlık hadiselerini bile görmezden, duymazdan özellikle gelenlerin elbette millete hizmet gibi bir davası olmaz.

ÖYLE TWEETLER ATIYORLAR Kİ, MASKE DAĞITAMAMIŞIZ.. BU NE VİCDANSIZLIKTIR

Bugün hala gelişmiş ülkeler başta olmak üzere çoğu yerde istediğiniz gibi hastaneye gidemez, tedavi talep edemezsiniz. İlk aylardaki maske kargaşasını, yoğun bakım yatağı kargaşasını hatırlayın. Dünyayı anlatıyorum. İnsanların üzerine çöken korku iklimini hatırlayın. Utanmadan, sıkılmadan öyle tweetler atıyorlar ki. Maskesiz kalmışız, halkımıza maske dağıtamamışız. Bu ne vicdansızlıktır, terbiyesizliktir. 146 ülkeye maske gönderen bir ülke var. Buna da kılıf uydurmuşlar. Bu Erdoğan'ın kendi reklamını yapmasaymış. Bizim böle bir reklama ihtiyacımız yok. 

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA KORONAVİRÜS HARİTASINI GÜNCELLEYECEĞİZ

Şehirlerimizi vaka sayısı, yoğun bakım yatak sayısı, aşılama oranı gibi kriterlere göre 4 gruba ayırarak renklendirdik. Yeni kontrollü normalleşme adımlarını da bu renklere göre kademeli olarak belirledik. Böylece durumu iyi olan illerin kazanımlarına sahip çıkmalarını, durumu kötü olan illerin de iyiye doğru gitmek için çalışmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Hiç şüphesiz ideal olmamakla birlikte, bu sistemin nispeten adil olduğunu düşünüyoruz. Haftaya yapacağımız kabine toplantımızda illerimizdeki gelişmeleri değerlendirerek normalleşme haritamızı güncelleyeceğiz.

 

İLGİLİ HABERLER