Ekonomi
  • 22.5.2020 22:57

Erdoğan: Ali Babacan çıkıp bunu itiraf etsin

IMF ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan isim vermeden Ali Babacan'a tepki gösterdi. Erdoğan, "IMF Başkanına 'Siz bize siyasi noktada rol biçemezsiniz.' dedim. Bunu şuan bir parti kurmuş zat da bilir. Bu görüşmeyi Davos'ta yaptık. Eğer dürüstse, ahlâklıysa bunu kendisinin de itiraf etmesi gerekir." dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları toplantısı öncesinde video konferans yöntemiyle il başkanlarına hitap etti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhaliflerin gazına gelerek yeni parti kuran eski Bakan Ali Babacan'ı isim vermeden eleştirdi.

"Eğer dürüstse, ahlâklıysa itiraf etmesi gerekir"

Erdoğan, "IMF Başkanına 'Siz bize siyasi noktada rol biçemezsiniz.' dedim. Bunu şuan bir parti kurmuş zat da bilir. Bu görüşmeyi Davos'ta yaptık. 'Siz sadece gelirsiniz borç-alacak ilişkilerimizi incelersiniz, bize siyasi rol biçemezsiniz.' dedim. Eğer dürüstse, ahlâklıysa bunu kendisinin de itiraf etmesi gerekir. Ama onlar IMF'e böyle bir ifade kullanamazlar. Böyle bir duruş sergileyemezler. " ifadelerini kullandı.

İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın o açıklamaları:

"CHP'nin IMF sevdasının gerisinde ise Türkiye'yi geçmişteki siyasi ve ekonomik teslimiyet özlemi vardır. İktidara geldiğimizde IMF'ye 23,5 milyar dolar borç vardı. Sevgili vatandaşlarım, bu bunu 2013 Mayıs'a kadar ödedik ve o defteri kapattık. IMF Başkanına 'Siz bize siyasi noktada rol biçemezsiniz.' dedim. Bunu şuan bir parti kurmuş zat da bilir. Bu görüşmeyi Davos'ta yaptık. 'Siz sadece gelirsiniz borç-alacak ilişkilerimizi incelersiniz, bize siyasi rol biçemezsiniz.' dedim. Eğer dürüstse, ahlâklıysa bunu kendisinin de itiraf etmesi gerekir. Ama onlar IMF'e böyle bir ifade kullanamazlar. Böyle bir duruş sergileyemezler. Şuanda bile biz IMF ile irtibatlarımızı sürdürmemiz gerekiyor, borç almamız gerek diyorlar. IMF'nin bizden 5 milyar dolar istediğini kendisi çok iyi bilir. Biz güçlü olmasaydık onlar bizden bu borcu istemezdi. Ben kendisine 'Verin, bizden bugün borç alan yarın bizden talimat alır.' dedim. Yalan konuşmazlarsa bunu itiraf ederler. Ama edemezler."

Yorumlar (3)

  • - Halktan

    Alevi düşmanı iktidar başı. IMF'yle görüşmüşsün işte. Onlarda "Bizde senin şahsi harcamalarına ve yandaşlarına peşkeş çekilecek para yok. Başka kapıya." demiş işte. Ex bakan neyi itiraf etsin? "Ben bakanlıktan ayrılırken Merkez bankası dolar rezervi 136 milyar doları görmüştü."dedi. Sen de sıfırladın. Hem döviz rezervini hem de bankayla, devletin itibarını sıfırladın. Bununla da övünsene?

  • - Halktan

    Alevi düsmanı iktidar. IMF'ye "Siz bize siyasi noktada rol biçemezsiniz dedim." diye hava atacağına IMF'den borç isteme zorunda değiliz diye havanı atsaydın ya. IMF' de sanki bu lafı yemiş. IMF'de "Bizim kontrolümüzde olan harcamalara borç veriyoruz. Sizin siyasi ve de şahsi harcamalarınıza para vermiyoruz." dediğini neden söylemiyorsun.

  • - EKONOMİST

    İMF; AKP iktidarına " biz size borç veriyorsak bunu doğru yerde kullanırsanız onay veririz " demiş RTE de onlara 'Siz bize siyasi noktada rol biçemezsiniz.' demiştir zira aldıkları krediyi milletin yararına değil belediyelerde karanlık işlerde harcıyorlarmış. Bunun için İngiltere' deki yüksek faizle borç veren tefecilere mahkum olmuşuz bunlar çerez parası demişlerdi yahu yetimin helal parasından çerez parası çıkmaz.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER