Gündem
  • 5.7.2009 00:00

ERDOĞAN: 'ASKERİN ÜZERİNDEN ELİNİ ÇEK, SİVİL DAVRAN!..'

SAKARYA - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Sayın Baykal, askerin üzerinden elini çek, çek. Sivil siyaset yap, sivil davran. Polisin üzerinden elini çek, yargının üzerinden elini çek. Yargıya giden herhangi bir konuda, yargı kararını vermeden, sen karar veriyorsun. Sayın Baykal biz seni iyi tanırız, iyi tanırız" dedi.


Başbakan Erdoğan, Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Sakarya İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, tarihteki bazı MGK toplantılarıyla son MGK toplantısını özdeşleştirmek gibi zorlama ve art niyetli yorumlar yapıldığını belirtti.


Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Asker üzerinden, polis üzerinden bir ayrıştırmanın gayreti içine giriyorlar. Kim? Ana muhalefetin Lideri. Sayın Baykal, askerin üzerinden elini çek, çek. Sivil siyaset yap, sivil davran. Polisin üzerinden elini çek, yargının üzerinden elini çek. Yargıya giden herhangi bir konuda, yargı kararını vermeden, sen karar veriyorsun. Sayın Baykal, biz seni iyi tanırız, iyi tanırız. MGK toplantısından sonra açıklanan basın bildirisi, Sayın Baykal'ı tatmin etmemiş. Sayın Baykal, bundan sonra MGK toplantılarına girerken sen önceden bize basın bildirisini gönder de onu yayımlayalım ama beğeneceğin fazla olsun. Çok isabetli olur. Ayıptır ayıp. Türkiye'de yasama da yürütme de yargı da tarihinde hiç görülmedik ölçüde bağımsız bir şekilde, yine tarihinde hiç görülmedik ölçüde uyum içinde tam anlamıyla görevlerini yapıyorlar."

-"GEL GÖR Kİ BAŞKA YERDE DOLAŞIYORLAR"-

Erdoğan, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanabilmesinin yolunu açan yasa tasarısıyla ilgili de şunları söyledi:


"Gece saat 1.5 kanun çıkıyor. Neyle ilgili? Malum konu arkadaşlar... Meclisi o anda yöneten başkanvekili tabii soruyor 'kabul edenler, etmeyenler?' AK Partilisi de CHP'lisi de MHP'lisi de hepsi ellerini kaldırıyor. CHP'li de, o da elini kaldırıyor. O da 'evet' diyor. Kabul edenlerden o da 'evet' diyor ama aynı adam ertesi gün diyor ki 'bizi aldattılar.' Ya adama sormazlar mı? Arkadaş senin aklın neredeydi? Fotoğrafta tespit edildi. Elini kaldırmışsın, elin kalkmıştı.
Sayın Baykal senin milletvekillerin ne iş yapar ya? Gece 1.5 evet, Meclis gece 1.5'da da çalışır. Yeri gelir sabah 5'e kadar da çalışır. Kusura bakma 'işte bize son gece yarısı baskınıyla...' Ne demek gece yarısı baskını? Demek ki senin milletvekillerin gece yarısı baskınına hazır değil. O zaman hazır olanlardan bir grup kur, öyle gel parlamentoya. 5 saat, 6 saat önceden hepsi biliyor meseleyi, konuyu biliyor. Orada her şey dağıtılıyor. Metinler dağıtılıyor, okuyorlar, görüyorlar ama gel gör ki başka yerde dolaşıyorlar. Bu CHP hep böyle, tarihi böyle, geçmişi böyle."

-"AK PARTİ OLARAK SON DERECE KARARLI BİR TUTUM SERGİLEDİK"-

Askerin, jandarmanın, istihbarat teşkilatının ve kurumların demokratik bir sistem içinde, Anayasa ve yasaların çizdiği çerçeve içinde ve uyum halinde görevlerini yerine getirdiklerini belirten Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:


"Hiçbir kurumumuz arasında gerilim yoktur, çatışma yoktur. Kurumlarımız arasında gerilim arzulayanlar, çatışma arzulayanlar beyhude bir bekleyiş içindeler. Gerilim ve çatışmadan medet umanlar hayal kırıklığına uğrarlar. Bir kez daha uyarmak durumdayım, siyasi partiler de medyada bu süreçte sorumlu bir tavır sergilemek zorundadır. Demokrasiyi, hukuku savunmak herkesin, tüm vatandaşlarımızın, tüm kurumlarımızın mesuliyeti altındadır. AK Parti olarak bu noktada son derece kararlı bir duruş sergiledik. Bundan sonra da aynı kararlı tavrı sergilemeye devam edeceğiz."

İLGİLİ HABERLER