Gündem
  • 12.7.2020 22:10

Erdoğan Ayasofya kararı gecesi ne yaptı?

Fatih Sultan Mehmet'in emaneti olan Ayasofya 86 yıllık esaretin ardından müze statüsünden çıkarılarak camii olarak ibadete açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın döneminde 86 yıllık hayalin gerçekleşmesi dünyanın gündemine oturdu. Peki Başkan Erdoğan tarihi Ayasofya kararının açıklandığı gece ne yaptı? Gazeteci Cengiz Er o gece Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşmeyi anlattı.

Danıştay 10. Dairesi; 10 Temmuz 2020 tarihinde Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Aynı gün Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

24 Temmuz 2020 tarihinde Cuma günü cuma namazı ile birlikte Ayasofya Camii ibadete açılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sabahın ilk ışıklarına kadar uyumadım

Gazeteci Cengiz Er; 10 Temmuz gecesi yaşananlarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmeyi anlattı.

Er sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki şahsi hesabından yaptığı paylaşımda, "Sayın Cumhurbaşkanımla konuştum ve ailemizin büyüğü olarak o tarihi Ayasofya nutku için tebrik ettim. Bir de gazeteci sorusu sordum tabi. "O gece nasıl uyudunuz?" dedim.

"Sabahın ilk ışıklarına kadar uyumadım' dedi. Nasıl uyusun ki... Kime nasip olur böyle bir şey?" ifadelerini kullandı.

Sabah

İLGİLİ HABERLER