Gündem
  • 14.4.2021 17:38

Erdoğan : Başkomutan benim, aklı esen bildiri yayınlayamaz

Gençler sordu, Cumhurbaşkanı Erdoğan yanıtladı: emekli amirallerin bildirisi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hakkında 'diktatör' ithamında bulunan İtalya Başbakanı ile ilgili olarak da ''İtalya Başbakanı'nın yaptığı açıklama tam bir densizliktir, tam bir terbiyesizliktir'' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle bir araya geldi, onların sorularını yanıtladı.

Buluşmaya dair Twitter'dan videolu paylaşım yapan Erdoğan, ''Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde genç kardeşlerimle bir araya gelerek keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Onlar sordu, ben cevapladım. Bu güzel buluşmaya dair paylaşımlarımızı tüm sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz'' ifadelerini kullandı.

 

Gençler sordu, Cumhurbaşkanı Erdoğan yanıtladı: Kanal İstanbul, İstanbul Sözleşmesi, emekli amirallerin bildirisi...

104 EMEKLİ AMİRALİN YAYINLADIĞI BİLDİRİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorulan bir diğer soru da 104 emekli amiralin yayınladığı bildiriydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''Sayın Cumhurbaşkanım önceki hafta 104 emekli amiral tarafından gece yarısı bir bildiri yayınlandı. Bu bildiride TSK ve Kanal İstanbul projesi ile ilgili alakalı bazı vurgulamalar yapıldı. Bir ikinci açıklama olarak amiraller 'Biz düşüncelerimizi özgürce ifade edemeyecek miyiz?' diye ikinci bir açıklamada bulundu. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?'' şeklindeki soruya verdiği yanıt şöyle:
''Askerin emeklisi veya emekli olmayanı olmaz. Asker askerdir. Ben de şu anda Cumhurbaşkanı olarak bu ordunun başkomutanıyım. Siz 104 emekli olarak böyle bir açıklamayı nasıl yapıyorsunuz. Bu sizin özgürlüğünüzle alakalı konu değil ki. Zaten içinizde alışkanlık haline bu işi getirmiş olanlar var. Çok bu işi seviyorsanız kalkarsınız siyasete soyunursunuz. Ama kalkıp da bunu 104 tane koordine olarak aynı düşünce kalıbı içerisinde böyle bir metnin ortaya konulmasını bir başkomutan olarak, Cumhurbaşkanı olarak, ülkemin birlik, beraberliği, huzuru noktasında bunu teminle sorumlu bir insan olarak tabii ki kabul etmemiz mümkün değil. Bundan sonraki süreç tamamen yargıya ait olan bir süreçtir.''

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN İTALYA BAŞBAKANI'NA 'DİKTATÖR' YANITI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorulan bir diğer soru da ''İtalya Başbakanı size 'diktatör' dedi. Siz bu tarz üslupta kelimeler kullandığında neler hissediyorsunuz?'' şeklindeydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''İtalya Başbakanı'nın yaptığı açıklama tam bir densizliktir, tam bir terbiyesizliktir. Türkiye - İtalya ilişkilerinin tam iyi noktaya gideceğini umduğumuz bir dönemde, bu Draghi denilen adam bu açıklamayı yapmak suretiyle aramızdaki münasebetlere maalesef baltayı vurmuştur. Zaten sen atanarak oraya gelmiş birisin, atanarak gelmiş birisi değilsin. Tayyip Erdoğan'a bir defa böyle bir ifadeyi kullanabilmen için her şeyden önce senin tarihinden haberin olması lazım ama gördük ki haberin yok. Biz milletimizin bize verdiği güçle milletimize hizmette yolumuza devam edeceğiz. Onun için de İtalya Başbakanı'nın bu ifadeleri kullanması, kullanmaması bunları hiç kafanıza takmayın. Biz işimize bakalım'' cevabını verdi.

 

İLGİLİ HABERLER