Gündem
  • 29.4.2010 12:04

ERDOĞAN, BEDELLİ ASKERLİĞİN NEDEN ÇIKMADIĞINI AÇIKLADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik uygulamasının olumsuz sonuçlanmasına ilişkin olarak, "Çünkü burada bir ikilem doğabilir. Terörle mücadelenin olduğu bir dönemde parası olanın askerlik yapmadığı, parası olmayanın askerlik yaptığı gibi şehit aileleri üzerinde olumsuz bir izlenim bırakabilir düşüncesi, bizim bu noktadaki görüşmemizin olumsuz cevaplandırılmasını gerektirdi" dedi. Erdoğan, mevcut askeri düzen içerisinde yapılacak yeni düzenlemeye ilişkin ise, "Tek tipe gitme, sürelerle ilgili olsun, böyle bir çalışma olduğu söyleniyor ama şu anda gelinmiş bir nokta yok" diye konuştu.

Erdoğan, dün TGRT Haber'de katıldığı canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, bedelli askerliğin neden gerçekleşmediğinin sorulması üzerine, "Genelkurmay Başkanımla konuyu görüştüm ve kendilerinin burada haklı bir gerekçe ortaya koymaları sebebiyle, biz bu konuyu orada kapattık. Ve başbakanlık olarak açıklamamızı yaptık. Olay bu kadar basit" dedi. Erdoğan, şöyle devam etti: "Çünkü burada bir ikilem doğabilir. Terörle mücadelenin olduğu bir dönemde parası olanın askerlik yapmadığı, parası olmayanın askerlik yaptığı gibi şehit aileleri üzerinde olumsuz bir izlenim bırakabilir düşüncesi, bizim bu noktadaki görüşmemizin olumsuz cevaplandırılmasını gerektirdi. Biz de olumsuz cevabımızı verdik."
Gelinmiş nokta yok
Erdoğan, mevcut askeri düzen içerisinde yapılması planlanan yeni düzenlemelere ilişkin bir soru üzerine ise şöyle konuştu: "Er, erbaş bununla ilgili tek tipe gitme, sürelerle ilgili olsun böyle bir çalışma olduğu söyleniyor ama şu anda gelinmiş bir nokta yok. Bu konuda zaten kesin karara varıldığı anda bir konsensüsle oturacağız, konuşacağız. Ondan sonra bu adım atılacak. Yığılmaların önünü almak ve her yıl alınması gereken er, erbaş bunlar tabi gitmiyor, burada bir sıkıntı var. Kısa dönem vesaire burada yaşanan olumsuzluklar var. Tüm bunları giderecek bir süreci nasıl başlatabiliriz. Silahlı kuvvetlerimizin gündeminde uzun zamandır bir profesyonelleşme çalışması var. Yeni yeni modeller var. Bu konuda silahlı kuvvetlerimiz çalışmalarını tamamladıktan sonra değerlendirmesini yapacağız. En hayırlı olan neyse onun adımını ondan sonra atarız."

İLGİLİ HABERLER