Gündem
  • 31.10.2012 16:47

"Erdoğan bir ‘yeni Cumhuriyet’ kurdu da haberimiz mi yok?"


BAYAZIT CEBECİ
ANKARA (İHA) - DSP Genel Başkanı Türker yaptığı yazılı açıklamada, “Geçmişte halk Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken geceleri toplanıp fener alayı düzenlerdi. Bu Cumhuriyet Bayramı’nda ise sivil toplum örgütleriyle, siyasi kimliğini öne çıkarmadan Cumhuriyet için hareket eden siyasi partiler, halkla beraber yürüyüş düzenlemiştir” dedi.
Başbakanın bu birlikteliğe, bu ulusal bilince, bu ulusal ruha, bu ulusal gücün varlığına sevineceğine, halkı iki kutuplu bir siyasi yapı içine sıkıştırmak amacıyla ‘Eski Cumhuriyet’ sözlerini kullanarak hayalindekileri dışarıya yansıttığını savunan Türker, şöyle devam etti:
“Başbakan, dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ‘Kalkıp Ulus’ta eski Meclis binasının bahçesine cebren ve hile ile girmek eski Cumhuriyet’e sahip çıkmak değildir’ demiştir. Bu yaklaşım doğru değildir. Başbakan’a şunu hatırlatmakta yarar görüyorum. Cumhuriyet’in eskisi olmaz. Bir Başbakan’ın Cumhuriyet’in sağladığı zemin olan TBMM çatısı altında bu sözleri kullanması, milletvekillerinin de bu sözleri alkışlaması, vahim bir durumdur. Her şeyden önce bu sözler, bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı tarafından söylenmemelidir. Acaba Başbakan Erdoğan bir ‘yeni Cumhuriyet’ kurdu da haberimiz mi yok? Bizler, tek Cumhuriyet için, Türkiye Cumhuriyeti için yürüdük. Tayyip Erdoğan’ın dizayn ettiği ya da düşlediği Cumhuriyet için değil. Başbakan’ın bu sözleri, ülkemizde Cumhuriyet için yüreği çarpan halkımızın ve Ankara’da coşkuyla Cumhuriyet yürüyüşüne katılan 700 binin üzerindeki vatandaşımızın haklılığını bir kez daha ortaya koymaktadır. Başbakan’ı bu sözlerini düzeltmesi için açıklama yapmaya davet ediyorum.”
 

İLGİLİ HABERLER