Gündem
  • 31.8.2020 19:50

Erdoğan: Dere yatağına ev yaparsanız tabiiki yıkılır!

Giresun'da selzedelerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dere yataklarına kurulan evler hakkında eleştiride bulunarak "Dere yataklarına ev yaparsanız yıkılır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Giresun'da selzedelerle bir araya geldi.  Afetin tahrip ettiği şehirde ilk olarak incelemelerde bulunan Erdoğan daha sonra Giresunlulara seslendi.

"DERE YATAĞI YAĞIŞLAR AKIP GİTSİN DİYE VAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde ise dere yatağına yapaılan evler vardı. Dere yataklarına yapılan yapılaşmanın yanlış olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Tabiattaki dere yatakları, istisnai de olsa büyük yağışlar olduğunda kolayca akıp gidebilsin diye var. Biz tutup bu dere yataklarını evlerle, iş yerleriyle işgal edersek gün geldiğinde sel gelir bunları da alır götürür. " dedi.

YAYLALARI DA BETONA BOĞARSAK PİŞMAN OLURUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına daha sonra şöyle davam etti:

"Aynı şekilde yaylalar hayvanlar rahatça otlasın, insanlar güzelliklerinden istifade etsin diye var. Biz bu yaylaları betona boğarsak gün gelir hep birlikte bunun pişmanlığını da yaşarız.

İlk düğme yanlış iliklendiğinde sonrakileri düzeltmek ya hiç mümkün olmuyor ya da çok büyük bedel istiyor.

"DİKEY YAPILAŞMA İNTİHARLA EŞ DEĞER"

Depremler bize yaptığımız işin yanlışlığını acı bir şekilde göstermiştir. Türkiye ancak son 20 yılda planlı ve alt yapı öncelikli bir şehir anlayışıyla bulaşabilmiştir.

Bu tür yerlerde dikey yapılaşma intiharla eş değer bir yanlıştır."

İLGİLİ HABERLER