Gündem
  • 28.11.2019 16:40

Erdoğan Din Şurası'nda konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Din Şurası kapanış programında konuşma yaptı.

Önemli açıklamalar yapan Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

KENDİ MESELESİNİ TARTIŞAMAYAN MÜSLÜMAN

"İstişare bir peygamber geleneğidir. İstişare kültürünün terk edildiği zamanda ise ümmet olarak hep birlikte geriye düştük."

“Kendi meselelerini özgürce konuşmayan, tartışmayan Müslümanlar; maalesef başkalarının yönlendirmesine, kimi zaman da manipülasyonuna açık hâle gelmiştir. İstişare kültüründen uzaklaştıkça, vahdetin yerini giderek tefrika almıştır.”

''İSLAM'A GÖRE HAREKET EDECEĞİZ''

"Bir Müslüman, dinini hayatın şartlarına göre değil, hayatını inancının esaslarına göre uyarlamakla mükelleftir. Şayet insan inandığı gibi yaşamazsa, bir süre sonra yaşadığı gibi inanmaya başlar. Din, kişinin hayatına nüfuz etmezse, kişi zamanla yapıp ettiklerini dinleştirme yanlışına düşer. Bunun için İslam bize göre değil, biz İslam'a göre hareket edeceğiz."

''İMAM HAİP OKULLARINA RAĞBET ARTIYOR''

''Bugün bırakın din eğitimini yasaklayan; bilakis bunu teşvik eden, yaygınlaştıran, önünü açan bir anlayış iş başındadır. İnsanımızın dini, tarihini, kültürünü öğrenmesi için gereken her türlü çabayı gösteriyoruz. Kur'an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi dersleri, 4-6 yaşındaki çocuklara yönelik Kur'an kursları sizlere çok önemli imkanlar sunuyor. Vatandaşımız istediği gün ve saatte Kur'an-ı Kerim eğitimi alabiliyor. Bir dönem öğrenci sayısı 60 binlere kadar düşen İmam Hatip okullarına rağbet günden güne artıyor. Şu anda 1 milyon 300 bin İmam Hatip öğrencisi var.''

 

İLGİLİ HABERLER