Gündem
  • 5.4.2017 00:04

Erdoğan: ’Evet’ tırmanışını devam ettirecektir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kamuoyu araştırmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Ben inanıyorum ki bu hafta çok daha belirleyici olacak. İnanıyorum ki ’Evet’ tırmanışını devam ettirecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her geçen gün ‘evet’ tırmanıyor. İnanıyorum ki bu hafta çok daha belirleyici olacak.” dedi.

NTV- Star TV ortak yayınında soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini tek tek anlattı. Erdoğan şöyle konuştu:

‘EVET’ TIRMANIYOR
Her geçen gün ‘evet’ tırmanıyor. İnanıyorum ki bu hafta çok daha belirleyici olacak. Yarın Bursa’dayım. Öbürsü gün Balıkesir’deyim. Cuma günü Adana ve Hatay, cumartesi İstanbul, pazar günü İzmir var. Akşamları televizyon programları da devam edecek. Son iki hafta ‘evet’ tırmanışını daha artırarak devam edecektir.

‘TEK ADAMLIK’ SÖZ KONUSU DEĞİL
‘Tek adamlık’ kavramı çok çok çirkin ve bunlar yaklaşımlarını çok çirkin yapıyorlar. Burada tek adamlık diye bir şey söz konusu değil. Yasama, yürütme, yargı… Burda bir defa bunların yanlış yaklaştıkları bir yer yasama organını kaldırıyorlar diyor. Yasama organı şu ana kadar HSYK olarak ifade edilen kurula oradan herhangi bir aday atama yetkisi yokken şimdi HSYK’ya 7 üyeyi Meclis atıyor. Cumhurbaşkanı 4 tane atıyor. Şimdi böyle bir durum söz konusu. Yasama organını fesh etmek diye bir şey yok. Meclis giderse Cumhurbaşkanı da seçime gidiyor. Tek adamlık olsa nasıl Yüce Divan’a sevk edersin? Seçimin olduğu yerde tek adamlık olmaz.

SEÇİMLERİN AYNI GÜN OLMASI
Bizim çok seri bir üretim içerisinde olmamız lazım. Öyle anlar olmuştur ki aynı yıl içerisinde belediye, parlamento, cumhurbaşkanlığı seçimleri olmuştur. Bununla birlikte parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimi aynı gün olacak ve ülke kendine hedefler belirleyecek. Bu bir istikrar hedefidir. Bizim iki sihirli kavramımız var; istikrar ve güven. İstikrar için 5 yılda bir seçim yapılması lazım. Devamlı istikrarsızlığın olduğu yere işadamı yatırım yapmaz. Güneydoğu’ya terör sebebiyle yatırım yapılmıyor.

PARTİ DİSİPLİNİ KONUSU
Kuvvetler ayrılığının zedelenmesi diye bir şey yok. Yasama daha rahat çalışacak. Partili olmasının getirdiği avantaj cumhurbaşkanı partisiyle içli dışlı olacağı için partisini disipline etme açısında büyük önem arz ediyor. Partinin disiplinli olması yönetime güç katacak.

Kadınlarımızın parlamentoda yer alışı bizimle önem kazandı
Biz bu kapıları açtık. İstiyorum ki bu toplumun yarısı hanımlardan oluştuğuna göre gerek eğitim öğretim sisteminde gerek devlerin kurumları içerisinde çok daha etkin hale gelmesi. Şu anda istihdamda kadınların artış hızının farklı olduğunu görüyoruz. Kadının derdinden kadın anlar. Bırakalım da kadının derdini orada kadınlar dile getirsin.

‘ÇADIR’ ZİYARETİ
Kampanyalar olayları doğurur. Spontane olur. Bundan sonraki süreçte de aynı şekilde olacak. Ben içeri girerken ilginç birşey oldu. Dedim ‘niye hayır diyorsunuz’. ‘Çağdaş bir Türkiye’de yaşamak istiyoruz’ dedi. ‘Şu anki Türkiye çağ dışı mı?’ diye sordum. Niye ‘hayır’ dediğini bilmiyor. Köprüye neden kendi adımı koymadığımı anlattım.

GÜVENOYU YETKİSİ MİLLETİN
Geçmeyeceği belli gensorular hız kaybettiriyor. Güvenoyu yetkisi parlamentonun olmayacak. Milletin güvenoyu yetkisi olacak. Millet seni getiriyor, millet götürecek. Aklayan da karalayan da o. Muhalefetin elinden gensoru alınmış olacak.

BURASI YOL GEÇEN HANI DEĞİL
Meclis’teki partilerin dayanışması çok farklı olacak. Vatanımıza milletimize bölücü olarak yaklaşan zihniyet burada yerini bulamıyor. Sen Kandil’den talimat alacaksın, parlamentoya taşıyacaksın. Kürsüde onu dillendireceksin. Burası yol geçen hanı değil ki. 7 Haziran seçimlerinin hemen ardından 253 kardeşimiz öldürüldü. Ölen Kürt, öldüren Kürt. Bunu ne ile izah edeceksiniz?

CHP İL BAŞKANLARI İL VALİSİ’YDİ
CHP’nin bu ülkede tek başına iktidar olduğu tek parti döneminde CHP’nin İl başkanları il valisiydi aynı zamanda. Bunu hiç konuşuyorlar mı? Şimdi böyle birşey gündeme gelemez, biz varız. Herşey demokrasinin çizdiği, yasaların belirlediği çerçevede yürür. Kılıçdaroğlu, ‘muhtarlıklar kapanırsa şaşırmayın’ diyor. Ey muhtar kardeşlerim. Bu çatı altında şu ana kadar 16 bin muhtar kardeşimi milletim adına ağırladım. Niye ağırlıyoruz? Sorunları dinliyoruz. İçişleri Bakanlığında oluşturulan birimle bunlar takip ediliyor. Kendilerine yemek ikram ediyorum. Yemekten sonra kendileriyle birer fotoğraf çektiriyoruz. Kendilerine hediyelerini veriyoruz.

 

İLGİLİ HABERLER