Gündem
  • 18.9.2019 12:54

Erdoğan: Kriterleri çok daha yükseğe çıkaracağız

ABD ile güvenli bölge çalışması konusunda da konuşan Başkan Erdoğan, "2 hafta içinde sonuca ulaşamazsak kendi adımımızı atarız." dedi.

2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Töreni'nde konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Önümüzdeki dönemde rektör atamalarımızın kriterlerini çok daha yükseğe çıkaracağımızı ve adayları akademik ve idari bakımdan çok sıkı bir inceleme sürecinden geçireceğimizi belirtmek istiyorum." dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuşuyor. Başkan Erdoğan, "Tüm evlatlarımıza eğitim öğretim konusunda en iyi imkanları sağlama konusunda elimizden geleni yaptık." dedi.

Başkan Erdoğan, "Önümüzdeki dönemde rektör atamalarında akademik olarak çok daha sıkı bir süreç işleteceğiz. Üniversitede iyi bir yönetici dört yılda kurumunu çeyrek asır ileriye taşıyabilir. Bazı üniversitelerimiz hala kendilerinden beklediğimiz seviyeye ulaşamamış durumda." ifadelerini kullandı.

İşte Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Eğitim öğretim bütçesini 10 milyar lira civarında aldık 161 milyar liranın üzerine çıkardık. 16 kat arttırdık. Eğitimde katsayı adaletsizliğini bitirdik. Ayrım gözetmeksizin tüm öğrencilerimizin ders kitaplarını ücretsiz olarak veriyoruz.

"Spor salonu sayısını 10 bine yaklaştırdık"

Tüm okullarımızdaki toplam sayısı 3 bini bile bulmayan spor salonu sayısını 10 bine yaklaştırdık. Bir dönem evlatları kıyafetlerinden dolayı okullara alınmayan Türkiye'den bugünkü eğitim öğretim odaklı okul seviyesine geldik. Öğrenci sayımızın 1,6 milyondan 8 milyona yükselmiş olması başarının en bariz örneğidir. İsteyen her lise mezunu gencimizin yüksek öğrenime girmesinin altyapısını oluşturduk.

Hedeflerimize ulaşabiliriz

Nerede olursa olsun ilmi aramayı emreden bir medeniyetin mensubu olarak ancak bu şekilde hedeflerimize ulaşabileceğimize inanıyorum. Üniversite sayımız 76'idi 207'ye yükseldi. Öğrenci sayımız da 1,6 milyondan 8 milyona yükseldi. Almanya'da yükseköğrenim öğrenci sayısı 3 milyon biz de 8 milyon ve Almanya'nın nüfusu bizle hemen hemen aynı. Nitelik bakımından da bunu artırmalıyız. Öğrencilerimizin niteliği gibi öğretim üyelerimizin niteliğini de yükseltiyoruz. Eğitim öğretim meselesi önümüzdeki dönem de önceliklerimiz arasında ilk sırada yer alacak.

"İmkanları ayağına götürdük"

İsteyen her lise mezunu gencimizin yükseköğrenime girmesinin altyapısını oluşturduk. Şimdi birileri şunu diyor 'yükseköğrenime girecek de ne olacak diyorlar?' Çok şey olacak…

Bundan yaklaşık 13 yıl önce ülkemizdeki her yıla üniversite kurmayı hedeflediğimizde birileri bizi eleştiriyordu. Fakir fukaranın Hakkari'den evladını İstanbul'a Ankara'ya göndermesi mümkün müydü? Ama biz ne yaptık imkanları yavrularımızın ailelerimizin ayağına getirmiş olduk.

"Sıkı bir süreç işleteceğiz"

Önümüzdeki dönemde rektör atamalarında akademik olarak çok daha sıkı bir süreç işleteceğiz. Üniversitede iyi bir yönetici dört yılda kurumunu çeyrek asır ileriye taşıyabilir. Bazı üniversitelerimiz hala kendilerinden beklediğimiz seviyeye ulaşamamış durumda.

"Yatak kapasitesi yükseltildi"

Ülke çapında üniversiteleri yaygınlaştırırken yurtlarımızın yatak kapasitesini de 677 bine çıkardık. Güneydoğu'da pek çok ilimizde başarı oranı yükseldi. Demek ki imkan hazırlanırsa buralardan da birinciler çıkıyor.

1 milyon 613 bin öğrenci burs imkanından yararlanıyor.

.

Yorumlar (3)

  • - Cumhur

    RTE ABD ye sözde iki hafta süre vermişti, cevap Pentagon'dan hemen geldi Ey RTE PYD bizim askerimiz TC nin güvenli bölge kisvesiyle Suriye topraklarını işgal etmesine müsaade edemeyiz PYD ye silah göndermeye devam edeceğiz; elini tutan yok iki hafta bekleme hemen ne yapacaksın yap diye aba altından sopa göstermiştir.

  • - ASABİ

    CUMHURBAŞKANIMIZIN KONUŞMALARINI ANLAYAN YA DA İNANA BERİ GELSİN. ALMANYA İLE Mİ KIYASLAMIŞ BİZİ? ODTÜ VE İTÜ AVRUPALININ SAYILI ÜNİVERSİTELERİ ARASINDAYDI ŞİMDİ EĞİTİM KALİTESİ VE ÖĞRENCİLERİNİN BAŞARISI OLARAK DİPLERE DÜŞTÜ. BU MU BAŞARI? OKUL AÇMAKLA, ÜNİVERSİTE AÇMAKLA, YURTLARI ÇOĞALTMAKLA EĞİTİMDE BAŞARI OLMUYOR. DÜNYADA BAŞARILI KABUL EDİLMELERİ, DEĞER GÖRMELERİYLE BAŞARILI OLUNUYOR. HER DÖRT GENÇTEN BİRİ İŞSİZ. ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER MİLYONLARA ULAŞTI. NEYİN BAŞARISINDAN BAHSEDİYORSUNUZ ACABA?

  • - EKONOMİST

    2002 yılı MEB bütçesinde 5 milyar dolar ödenek konulurken bugün 21 milyara dolara yükselmiş, dün kişi başına 76 dolar iken bugün sadece 3,36 kat artarak 256 dolar olmuş ; 2002 yılında çeyrek altın 24 TL iken 2018 sonunda 14,80 kat artarak 355 TL olmuş bu patinaj değil geriye gidiştir çöküştür bir milletin yok oluşudur Diyanet İşleri Başkanlığı israf içindedir oradaki bütçeyi eğitime aktarın planlama bilmiyorsanız gidin mektebinde okuyun ; insanlar iş bulmaya dağa çıkmasın,yüksek okul bitiren çocuklar işsiz kalmasın geçinemeyen kocalar boşanıp karısını çocuklarını öldürmesin kindar gençlik bonzai içip suçsuz insanlara zarar vermesin sayenizde 16 senede Teksas' a döndük yahu. !

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER